ندیم امیری، بازیکن افغان‌تبار چطور به تیم ملی فوتبال آلمان دعوت شد؟

افغانستاان حق نشر عکس Getty Images
Image caption دعوت ندیم امیری، فوتبالیست افغانی الاصل آلمانی به تیم ملی آلمان یکی از پدیدهای نادر برای افغانستان بود

دعوت ندیم امیری، فوتبالیست افغان‌تبار آلمانی به تیم ملی آلمان یکی از پدیدهای نادر برای افغانستان بود که واکنش‌های فراوان افغان‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. شماری او را به دلیل بازی نکردن در تیم ملی افغانستان سرزنش کردند و شماری دیگر گفتند که موفقیت آقای امیری در هر تیم ملی و باشگاهی برای آنها اهمیت دارد.

در فوتبال یکی از اتفاقاتی که معمولا برای هواداران خاطره‌انگیر و فوق العاده جذاب و به یاد ماندنی است، حضور و بازی ستاره‌های کشورشان در تیم‌های معتبر باشگاهی و قرار گرفتن آنان در مقابل بازیکنان صاحب نام دنیاست.

در قاره آسیا چند کشور فوتبال‌خیز از جمله، ایران، ژاپن و کره جنوبی به این شرایط رسیدند و بسیاری از بازیکنان تیم‌های ملی این کشورها در رده‌های بالای فوتبالی حضور دارند.

به طور مثال، اگر علیرضا جهانبخش، ملی پوش فوتبال ایران در ترکیب تیم برایتون مقابل تیم‌های بزرگی مثل سیتی و لیورپول قرار بگیرد، مخاطبان تلویزیونی در ایران بیشتر و حتی رسانه‌ها نیز این مسابقه را بیشتر از همیشه در محراق توجه قرار می‌دهند.

پدیده فوتبال افغانستان

در فوتبال کم‌نفس اما پر شور افغانستان، ماجرا طور دیگری است. بازیکنان اندکی در لیگ‌های برتر و سطح اول دنیای فوتبال بازی کرده‌اند، یا اگر بازی هم کرده‌اند، خیلی در معرض دید و توجه قرار نگرفتند.

اما چند سالی است که نام یک پدیده فوتبالی یعنی ندیم امیری که در بالاترین سطح فوتبال آلمان بازی کرده و درخشیده است، باعث دل‌خوشی افغان‌ها در مستطیل سبز شده‌است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چند سالی است که نام یک پدیده فوتبالی به نام ندیم امیری در بالاترین سطح فوتبال آلمان بازی کرده و درخشیده است

در اوایل به دلیل نام این بازیکن، ایرانی‌های زیادی فکر می‌کردند این بازیکن همانند سایر استعدادهای فوتبالی کشورشان ایرانی است، اما رفته رفته با تمرکز و توجه خبرنگاران ورزشی افغانستان و دعوت پسرعموی ندیم، زبیر امیری به تیم ملی فوتبال افغانستان، امیری در رسانه‌های فارسی زبان به عنوان یک فوتبالیست افغان شاغل در بوندسلیگا معرفی شد.

بازیکنی که در تیم هوفنهایم آنقدر نیمکت‌نشینی و بازی در تیم دوم را تحمل کرد تا این که توانست چند فصل متواتر را در ترکیب اول این تیم در رقابت‌های بوندسلیگا تجربه کند.

ندیم پس از ۶ سال حضور در هوفنهایم، در اوایل همین فصل فوتبالی به یکی از تیم‌های صاحب نام فوتبال آلمان، بایر لورکوزن پیوست. تیمی که پس از بایرن مونیخ و دورتمند اسم و رسم زیادی در کشور فوتبالی آلمان دارد.

ندیم شاید در این تیم همانند هوفنهایم نتواند خیلی در ترکییب ۱۱ نفر اصلی جایی داشته باشد، اما بازی در تیمی که معمولا در هر فصل در میان ۴ تیم بالای جدول است و سابقه بازی در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا را دارد، می‌تواند برای فوتبالیست افغان‌تباری که سودای بازی در تیم ملی آلمان را در سر دارد، اتفاق بزرگ و ویژه‌ای باشد.

خانواده امیری نمی‌خواست او در تیم ملی افغانستان بازی کند

امیری از آن دسته بازیکنانی است که خانواده‌اش کم‌حاشیه است و کم تر در رسانه‌ها حضور پیدا می‌کند، با وجود این که یکی از دل خوشی‌های فوتبال دوستان افغانستان دیدن ندیم امیری با پیراهن تیم ملی فوتبال افغانستان بود، اما هرازگاهی از زبان پدر ندیم، یادآوری می‌شد که خانواده او راضی به بازی کردن فرزندشان برای تیم ملی فوتبال افغانستان نیستند.

مشکلات مدیریتی و بی‌سرنوشتی فوتبال در افغانستان، عدم رشد فوتبال در طی ده سال گذشته در این کشور و از همه مهم تر، امیدواری برای حضور در تیم ملی بزرگسالان مانشافت‌ها، از مهم‌ترین دلایل خانواده آقای امیری برای مخالفت حضور این بازیکن در تیم ملی فوتبال افغانستان بود.

Image caption خانواده امیری مایل نبود او در تیم ملی افغانستان بازی کند

امیری همزمان به عنوان یکی از پدیده‌های جوان و آینده‌دار فوتبال آلمان معرفی شد و توانست جایگاه خوبی در تیم ملی نوجوانان و جوانان این کشور نیز برای خود دست و پا کند.

وی در سال ۲۰۱۷ با درخششی فوق العاده تاثیرگذار توانست یکجا با تیم ملی فوتبال زیر۲۱ سال آلمان مقام قهرمانی رقابت‌های جام ملت‌های اروپا را به دست بیاورد.

امیری همچنین چندی پیش برای دومین بار با پیراهن تیم ملی جوانان آلمان در این مسابقات شرکت کرد که همراه با با این تیم تا آستانه قهرمانی هم رفت، اما در شب گلزنی او اسپانیا قهرمانی را از آلمان گرفت تا این بار سهم امیری با آلمان نائب قهرمانی در اروپا باشد.

خانواده‌ای که به آرزوی دیرینه خود رسید

پس از پیوستن ندیم به لورکوزن و شانس بازی در لیگ قهرمانان اروپا آنهم در بازی مهم برابر یوونتوس، اتفاقی افتاد که شاید افغان‌ها منتظرش نبودند، اما ندیم و خانواده‌اش سالهاست در انتظارش بودند، رخ‌داد. و یآخیم لوو، سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان نام آقای امیری را در فهرست ۲۳ نفره آلمانی‌ها برای دیدار تدارکاتی با آرژانتین و در تقابل با استونی در انتخابی جام ملت‌های اروپا، قرار داد تا این فوتبالیست جوان به آرزوی دیرینه خود برسد.

بر اساس قوانین فیفا، تا زمانی یک بازیکن فوتبال در تیم ملی اصلی و بزرگسالان یک کشور بازی نکرده باشد، حق انتخاب برای بازی در تیم ملی فوتبال کشور دیگر را دارد، مشروط بر این که گذرنامه آن کشور را نیز دریافت کند.

از آنجایی که امیری اصالتا افغان است، هواداران تیم ملی فوتبال افغانستان امیدوار بودند تا وی همانند پسرکاکایش بازی در تیم ملی کشور اصلی‌اش را به کشور زادگاه‌هش ترجیح دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پس از دعوت امیری به تیم ملی فوتبال آلمان خانواده او به آرزوی دیرینه خود رسید

اگر نگاهی به تیم‌های صاحب نام دنیای فوتبال همانند فرانسه اندازیم، بسیاری از بازیکنانش را مهاجرانی تشکیل می‌دهند که سالهاست کشور اصلی شان را ترک و رشدشان را مدیون کشور مربوطه هستند.

شاید اگر امیری توسط لو به تیم ملی آلمان دعوت نمی‌شد و انتظار او برای حضور در تیم اول این کشور طولانی می‌شد، امیدوارهایی وجود داشت، اما به نظر می‌رسد با توجه به جوان‌گرایی بی‌سابقه آقای لو در تیم ملی آلمان و متکی شدن وی به نسل جدید فوتبال این کشور، این اتفاق در بهترین وقت ممکن برای ندیم رخ‌داد.

با این حال ندیم می‌تواند با نمایش توانایی هایش در ترافیک استعدادهای فوتبال آلمان دسته کم یکی از مهره‌های آقای لو در مسابقات انتخابی و در نهایت جام ملت‌های اروپا باشد که تا یک سال دیگر برگزار خواهد شد.