انتخابات افغانستان؛ دو متخصص آلمانی برای تسریع روند به کابل آمدند

صندوق حق نشر عکس EPA

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که دو متخصص شرکت آلمانی "درملوک" برای تسریع روند انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بیومتریک به بانک اطلاعات دفتر مرکزی این کمیسیون آغاز به کار کرده‌اند.

میرزا محمد حقپرست، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان امروز (پنجشنبه، ۱۸ مهر/میزان) به بی‌بی‌سی گفت که انتظار می‌رود با آغاز کار این دو مهندس آلمانی، روند انتقال معلومات دستگاه‌های بیومتریک سریع‌تر صورت بگیرد.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که به دلیل مشکلات فنی و نگرانی از حمله هکرها به بانک اطلاعاتی این کمیسیون، روند انتقال مواد دستگاه بیومتریک با احتیاط و کندی پیش می‌رود.

بر اساس تقویم انتخابات افغانستان، قرار است نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۶ میزان/مهمر در ۲۷ میزان اعلام شود و نتیجه نهایی آن حدود سه هفته بعد از آن و پس از بررسی شکایت‌ها اعلام خواهد شد.

در همین حال یک نهاد نظارتی خواستار نظارت بیشتر بر فعالیت و محدودیت بر ارتباطات اعضای کمیسیون انتخابات شده است

نهاد "دیده‌بان شفافیت افغانستان" گفته است که تماس اعضای کمیسیون با برخی نامزدان می‌تواند زمینه تقلب را مهیا کند.

حق نشر عکس Getty Images

آقای حق‌پرست اما تاکید کرد که اعضای کمیسیون انتخابات و دبیرخانه انتخابات متعهد به عملکرد بی‌طرفانه و شفاف هستند.

در چند روز گذشته کمیسیون انتخابات افغانستان از مشکلات فنی در بخش سرور عمومی اطلاعات ابراز نگرانی کرده بود. روز گذشته نیز کبیر پناهی، مسئول بخش فن آوری این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت چندین بار تلاش‌هایی برای هک کردن سرور دستگاه‌های بیومتریک صورت گرفته اما تصریح کرد که هکرها تاکنون موفق به هک سرور نشده‌اند.

همچنین براساس اطلاعات کمیسیون انتخابات تاکنون مواد ابتدایی، ۲۲ هزار دستگاه و مواد نهایی ۱۴ هزار دستگاه بیومتریک به سرور عمومی انتقال یافته است.

سه روز قبل سفارت آمریکا در کابل گفت که کارمندانش به تازگی از کمیسیون انتخابات افغانستان و روند کار کمیسیون دیدار کرده‌اند. این سفارت اعلام کرد‌ که "جایی برای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد". که کارمندانش به تازگی از کمیسیون انتخابات افغانستان و روند کار کمیسیون دیدار کرده‌اند، اعلام کرده‌ که "جایی برای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد".

اما روز گذشته نهاد نظارتی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) گفت یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که زمینه تقلب در کمیسیون انتخابات افغانستان مساعد است. کمیسیون انتخابات افغانستان اما همچنان تاکید دارد که با آزادی عمل و شفافیت کامل کار می‌کند.