اعتراض به پایین کشیدن پرچم؛ افغانستان کنسولگری خود در پیشاور را بست

افغانستان حق نشر عکس EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF AFGHANISTAN
Image caption عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام آباد

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد اعلام کرده که در پی پایین کشیدن پرچم افغانستان از سوی پلیس پاکستان از ساختمان یک مرکز خرید افغان‌ها در شهر پیشاور، این سفارت کنسولگری افغانستان در پیشاور را بسته است.

در اعلامیه سفارت افغانستان آمده که شب گذشته (۱۸ مهر/میزان) پلیس پاکستان با انجام عملیات در این ساختمان، مغازه‌ها را بست، مغازه‌داران را لت و کوب کرده و پس از آن پرچم افغانستان را از " افغان مارکت" پایین آورده است.

در ادامه این اعلامیه آمده است که سفارت افغانستان پیش از این هشدار داده بود که اگر پرچم افغانستان از این بازار پایین آورده شود، کنسولگری افغانستان را در پیشاور خواهد بست. این نهاد اضافه کرده که پلیس پاکستان با وجود درخواست‌های مکرر به خواسته این سفارت توجه نکرده است.

سفارت افغانستان ضمن محکوم کردن این عمل گفته که این کار خلاف اصول دیپلوماتیک بین کشورها است."افغان مارکت" در منطقه فردوس شهر پیشاور موقعیت دارد.

خان سید مومند، رئیس اتحادیه مغازه‌داران این بازار به بی‌بی‌سی گفت که در این عملیات پلیس مغازه‌داران را از این بازار به زور بیرون کرده و به شماری از مغازه‌ها نیز زیان رسیده است.

وزارت خارجه افغانستان روز گذشته با نشر یک اعلامیه این اقدام پلیس پاکستان را " غیر مسئولانه" خوانده و آن را محکوم کرده است.

در اعلامیه این نهاد آمده است که دولت افغانستان "مراتب اعتراض شدید خویش را نسبت به این اقدام و نیز عدم پاسخگویی جانب پاکستان در رابطه به این قضیه ابراز می‌دارد."

این نهاد اضافه کرده که دولت افغانستان "یکبار دیگر تاکید می‌کند که به اسناد و دلایل حقوقی جانب افغانستان در جریان دعوای افغان مارکیت بنابر انگیزه‌های سیاسی توجه نشده است. بنا فیصله محاکم موجب قناعت نهادهای عدلی افغانستان نمی‌باشد."

یکی از شهروندان پاکستانی مدعی است که این ساختمان در سال ۱۹۸۹ پس از جدا شدن هند و پاکستان، از سوی دولت این کشور در بدل جایداد خانوادگی این شخص که با خاک هند یکجا شد، به او داده شده است.

دولت افغانستان اما می‌گوید در سال ۱۹۴۶ این زمین را از یک تاجر هندی خریده و حالا این ساختمان ملکیت بانک ملی افغان به حساب می‌رود.

گفته می‌شود دادگاهی در پاکستان پس از بررسی این قضیه دعوا را به نفع این شهروند پاکستانی فیصله کرده است.