ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز از کنترل طالبان 'خارج شد '

افغانستان حق نشر عکس MOD.AF
Image caption وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که اکنون نیروهای ارتش در مرکز ولسوالی دشت ارچی مستقر شده‌اند

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که کنترل ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان از کنترل نیروهای طالبان خارج شده است. طالبان تاکنون در این باره واکنش نشان نداده است.

در خبرنامه وزارت دفاع افغانستان آمده که در ادامه عملیات نیروهای امنیتی افغانستان ساعت ۱:۳۰ شب گذشته (جمعه ۱۹ میزان/مهر) نیروهای طالبان "به گونه کامل" از اطراف ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز پاکسازی شده‌اند و کنترل "کامل ولسوالی" در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان افتاده است.

وزارت دفاع افغانستان مدعی شده که در این عملیات "مواضع و پناهگاه‌های مستحکم طالبان نابود شد و تلفات سنگینی به افراد این گروه وارد شده است."

در خبرنامه وزارت دفاع افغانستان تاکید شده که نیروهای امنیتی این کشور برای "پاکسازی" مناطق تحت کنترل طالبان "به شدت" ادامه دارد.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در مدت شش ماه گذشته ۱۲ ولسوالی در ولایت‌های غزنی در جنوب، بدخشان، قندوز، تخار در شمال شرق و فاریاب در شمال از کنترل طالبان خارج شده‌اند.

در روزهای گذشته طالبان حمله سنگینی را در چند ولسوالی ولایت تخار آغاز کرده و جنگ تا نزدیکی شهر تالقان مرکز ولایت تخار رسید، اما عملیات نیروهای امنیتی افغانستان باعث شد که نیروهای طالبان عقب رانده شوند.

طالبان در این حملات همزمان موفق به پیشروی‌هایی در ولسوالی بهارک، دشت قلعه و خواجه غار ولایت تخار شدند که با ادامه درگیری اکنون مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که حمله طالبان را در این ولسوالی‌ها عقب رانده و از مسیر ولسوالی خواجه غار وارد ولسوالی دشت ارچی شده‌اند.

فرماندهی پلیس قندوز نیز اعلام کرده که کنترل ولسوالی دشت ارچی بدست نیروهای دولتی آمده و "تلفات سنگین" نیز به شورشیان طالب وارد شده است.

طالبان حدود یک ماه قبل (۱۷ شهریور/ سنبله) موفق به تصرف ولسوالی دشت ارچی شدند و بعد از این مسیر به ولسوالی خواجه غار در همسایگی آن حمله کردند. طالبان بارها از این مسیر به ولسوالی خواجه غار حمله کرده‌اند.

ولسوالی دشت ارچی از ناامن‌ترین و مهمترین ولسوالی ولایت قندوز است. این ولسوالی در چهار سال گذشته چندین بار میان نیروهای دولتی و شورشیان دست به دست شده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید