کمیسیون انتخابات افغانستان آمار جدیدی از میزان آرا اعلام کرد

افغانستان حق نشر عکس Iec
Image caption دستگاه بیومتریک میزان مشارکت کننده را در ۲۲ هزار محل رای گیری حدود ۱.۷ میلیون اعلام کرده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آماری از حدود ۸۵ درصد از مجموع آرایی را اعلام کرد که دارای اطلاعات بیومتریک بوده‌ و وارد سیستم مرکزی این کمیسیون شده است.

با اعلام این آمار شمار آرای انتخابات ریاست جمهوری دو هفته پیش افغانستان کمتر از آنچه که در آمار اولیه از سوی این کمیسیون اعلام شد، خواهد بود.

این نهاد که برگزارکننده انتخابات افغانستان بود، امروز (دوشنبه، ۲۲ میزان/مهر) در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که بعد از وارد کردن آرای ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل رای‌گیری به سیستم مرکزی، شمار آرای دارای اطلاعات بیومتریک این تعداد از محل‌ها یک میلیون و ۷۳۷ هزار و ۷۸ رای بوده است.

این کمیسیون گفت تا کنون آرای ۳۹۰۰ محل باقی‌مانده بررسی نشده و مشخص نیست که از این محل‌ها چه تعداد از آرا دارای اطلاعات بیومتریک است. با وارد کردن آرای دارای اطلاعات بیومتریک محل‌های باقی‌مانده، میزان آرای انتخابات افغانستان نسبت به آنچه قبلا اعلام شده بود، تغییر خواهد کرد.

از میان ۲۹ هزار و ۵۸۶ محل‌رای در سراسر افغانستان در روز انتخابات در ششم میزان/مهر، سه هزار و ۱۸ محل مسدود اعلام شده بود.

قبل از این کمیسیون انتخابات افغانستان میزان تخمینی آرای ریخته‌شده به صندوق‌ها را در سراسر افغانستان دو میلیون و ۶۹۵ هزار و ۸۹۰ نفر اعلام کرده بود.

حق نشر عکس IEC
Image caption دستگاه بیومتریک قادر است رای‌های تکراری را شناسایی کند

تفکیک آرا

در روزهای گذشته وارد کردن جدول نتایج به سیستم مرکزی کمیسیون و مشخص نشدن آرای دارای اطلاعات بیومتریک از آرای فاقد این اطلاعات باعث انتقاد شماری از نامزدها شد. برخی نامزدها گفتند که تنها باید آرایی معتبر شمرده شود که دارای اطلاعات بیومتریک است. به همین دلیل کمیسیون انتخابات اعلام کرد که آرایی که اطلاعات بیومتریک نداشته باشد شمرده نخواهد شد. این تصمیم کمیسیون با استقبال ناظران و سفارت‌های بریتانیا و امریکا قرار گرفت.

مولانا محمد عبدالله، عضوکمیسیون انتخابات افغانستان درباره اینکه آرای تقلبی چگونه از رای‌های سالم تفکیک خواهد شد، گفت که انتقال اطلاعات دستگاه‌های بیومتریک به سرور(بانک اطلاعات) مرکزی انتخابات مشخص می‌سازد که دقیقا چه تعداد مراکز در روز انتخابات در سراسر افغانستان باز بوده‌اند. تاکنون سرور مرکزی باز بودن ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل را در روز انتخابات تایید کرده است.

این عضوی کمیسیون انتخابات افزود که این دستگاه‌ها با توجه به اثر انگشت، عکس چهره، تصویر شناسنامه و کُد مخصوص دستگاه میزان مشارکت کنندگان را نشان می‌دهند.

حق نشر عکس IEC
Image caption این بارکدها سرنوشت اوراق رای دهی را مشخص می‌کند

آقای عبدالله، توضیح داد که بعد از انتقال اطلاعات تمام دستگاه‌ها بیومتریک به سرور مرکزی، دستگاه قادر به تشخیص عکس، اثر انگشت، برچسپ تکراری، عکس زیر سن، عکس از روی عکس و آرایی که قبل از ساعت هفت صبح و بعد از ساعت ۵ عصر (زمان قانونی در روز انتخابات) وارد سیستم‌شده‌ است، خواهد بود که این آرا به گفته او شمرده نخواهد شد.

او گفت که درستی و نادرستی رای توسط دستگاه بیومتریک مشخص و میزان رای نامزدها نیز توسط جدول نتایج معلوم می‌شود. به گفته او کمیسیون انتخابات تمام آرای را که دستگاه بیومتریک ثبت کرده با جدول نتایج مقایسه کرده و از این طریق صحت و سلامت رای‌ها مشخص می‌شود.

در روزهای گذشته کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به دلیل سرعت کُند انتقال اطلاعات دستگاه بیومتریک به سرور مرکزی با مشکلات زیادی روبرو بود که از دیروز تاکنون با استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری این روند سرعت بیشتر یافته است.

اکنون کمیسیون انتخابات می‌گوید که با راهکار جدید انتظار می‌رود به زودی تمام اطلاعات دستگاه‌های بیومتریک که در انتخابات از آن استفاده شده به سرور مرکزی منتقل شود.

قرار است نتیجه ابتدایی انتخابات افغانستان در ۲۷ میزان/مهر اعلام شود. نتیجه نهایی نیز بعد از رسیدگی به شکایات در ۱۶ عقرب/آبان اعلام خواهد شد.