انفجار مرگبار در یک مسجد در ننگرهار؛ دست‌کم ۶۲ کشته و ۳۶ زخمی برجا گذاشت

حمله در ده‌بالای ننگرهار حق نشر عکس AFP
Image caption انفجار خونین در ولسوالی هسکه‌مینه (ده‌بالا) ننگرهار جان دست‌کم ۶۲ نفر را گرفته است

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که در نتیجه انفجار در مسجدی در ولسوالی هسکه‌مینه (ده بالا) این ولایت دست‌کم ۶۲ نفر کشته و ۳۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

پیشتر مسئولان بهداشت ولایت ننگرهار در شرق افغانستان گفته بودند که در نتیجه این انفجار ۲۵ نفر کشته و ۵۰ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

این انفجار بعد از ظهر امروز جمعه (۲۶ مهر/میزان) در یک مسجد در ولسوالی هسکه مینه (ده بالا) ولایت ننگرهار رخ داد.

ظاهر عادل، سخنگوی اداره بهداشت ننگرهار به بی‌‌بی‌سی گفت کودکان نیز مشمول قربانیان این انفجار هستند. او اضافه کرد که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

مقام‌های محلی می‌گویند در نتیجه این انفجار سقف مسجد فرود آمده و احتمال دارد شماری از نمازگزاران زیر آوار گیر مانده‌ باشند.

آقای خوگیانی گفت که همه کشته شدگان "نمازگزارانی" بودند که برای ادای نماز جمعه به مسجدی در هسکه‌مینه (ده بالا) در ۵۰ کیلومتری شهر جلال آباد مرکز ننگرهار آمده بودند.

تا کنون گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است ولی طالبان گفتند که گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در این ولایت فعالیت دارد.

شاهدان عینی گفته‌اند که سقف مسجد در اثر صدای بلند انفجار فرو ریخته ولی هنوز مشخص نیست که انفجار چگونه رخ داده است.

شماری از شاهدان عینی گفته‌اند که حدود ۳۵۰ نمازگزار در داخل این مسجد بوده‌اند.

این انفجار در حالی رخ می‌دهد که دیروز دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در ربع سوم سال جاری میلادی (ژوئیه تا سپتامبر) در این کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است.

این سازمان گفت که در ۹ ماه اول سال جاری میلادی در مجموع ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که تلفات غیرنظامیان در ماه ژوئیه/جولای سال جاری به بلندترین سطح خود در مقایسه با تمام ماه‌ها در ده سال گذشته که این نهاد به ثبت آمار شروع کرده، رسیده است.

یوناما گفته در ۹ ماه اول سال جاری میلادی ۲۶۱ زن کشته و ۶۶۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند، همچنین در این مدت ۶۳۱ کودک کشته و ۱۸۳۰ نفر دیگر زخمی برداشته‌اند. بنابراین ۴۱ درصد از مجموع تلفات غیر نظامیان در این مدت را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

حق نشر عکس EPA
Image caption ننگرهار در شرق افغانستان از ولایت‌های ناآرام این کشور محسوب می‌شود