صلح با طالبان موضوع محوری هشتمین دور گفت‌وگوهای امنیتی هرات

ارگ شاهی هرات
Image caption کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات هر سال در قلعه تاریخی اختیارالدین هرات با شرکت ده‌ها تن از دیپلمات ها و کارشناسان کشورهای منطقه و جهان برگزار می‌شود

هشتمین دور" گفتگوهای امنیتی هرات" امروز با شرکت نمایندگان حدود ۲۰ کشور و سازمان جهانی در هرات در غرب افغانستان برگزار شد. پس از توقف گفتگوهای صلح بین آمریکا و طالبان، هشتمین دور گفتگوهای امنیتی هرات فرصتی شد برای تمرکز بر چگونگی روند صلح افغانستان و اثرات قدم‌های که تا اکنون برداشته شده است.

در این نشست نمایندگان و دیپلومات‌ها و کارشناسان نزدیک به ۲۰ کشور و برخی از سازمان‌های بین‌المللی حضور دارند. از جمله شخصیت‌های سرشناسی از کشورهای پاکستان، هند، ایران، آمریکا، روسیه، تاجیکستان و ترکمنستان.

این بار نکته مشترک و اصلی بسیاری از سخنرانی‌های این کنفرانس، پروسه صلح افغانستان بود.

مهمان ویژه این نشست هم رونالد کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان بود. او بر تداوم گفت‌وگو بین طالبان و آمریکا تاکید کرد.

او گفت: "از سال گذشته تا اکنون در رابطه به صلح اتفاقات زیادی رخ داده است. من امروز در مورد روند صلح تمرکز خواهم کرد. از سال گذشته تا کنون بین طالبان و آمریکا ۹ دور مذاکرات انجام شد و این روند انتظارات نسبت به تامین صلح را بیشتر کرد. سال گذشته مردم سوال می کردند که آیا گفتگو صورت خواهد گرفت؟ اما امروز ما در مورد نوع گفتگو صحبت می کنیم."

او افزود: "این گفتگوها قدم اول بود که برداشته شد. صحبت‌های آمریکا و طالبان که متوقف شده، باید ادامه یابد."

رنگین دادفر سپنتا، وزیرخارجه پیشین افغانستان هم جنگ این کشور را جنگ نیابتی کشورهای منطقه و جهان در افغانستان خواند.

در کنفرانس امنیتی هرات همه ساله یک یا چند تن از سران پیشین طالبان هم شرکت می کنند.

این بار معتصم آغاجان، از مقام‌های ارشد پیشین گروه طالبان سخنرانی کرد. او اختلاف بر سر نوع نظام در افغانستان را ظاهرا بزرگترین مانع گفتگوهای صلح می‌داند. پیشنهاد او هم ایجاد حکومتی است که آمیزه از امارت و جمهوریت باشد.

معتصم آغاجان گفت: "یک چیز یا نام مشترک بسازند. جمهوری امارت اسلامی بسازند که هم امارت در آن باشد، هم جمهوریت. این لفظی نیست که صلح را قربانی کنیم. برای آن و نباید مانع صلح باشد. نامی ساخته شود که هم نام طالبان در آن باشد و هم نام طرفداران دولت. جمهوری امارت اسلامی افغانستان بسازند."

کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات هر سال در قلعه تاریخی اختیارالدین هرات با شرکت ده‌ها تن از دیپلمات ها و کارشناسان کشورهای منطقه و جهان برگزار می‌شود.

مسئولان انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان که میزبان این کنفرانس هستند، می‌گویند که زمینه‌سازی برای صلح تنها کار دولت‌ها نیست و نهادهای تحقیقی هم می‌توانند برای هموار کردن راه کار موثر انجام بدهند. این نهاد اما تاکید می‌کند که نباید انتظار داشت گفتگوهای امنیتی هرات یک نتیجه مشخص در کوتاه مدت داشته باشد.

داوود مرادیان رئیس این نهاد معتقد است که " تا اجماع فکری در منطقه به وجود نیاید زمینه برای رسیدن به اجماع سیاسی و در نهایت همکاری عملی از سوی دولت ها" میسر نمی‌شود.