واکنش جهانی به انفجار ننگرهار؛ شمار کشته‌شده‌ها به ۶۵ نفر رسید

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption قربانیان حمله دیروز همه غیر نظامیان بودند

مقام‌های محلی اعلام کرده که تلفات انفجار در میان نمازگزاران مسجد در ولسوالی ده بالای ولایت ننگرهار در شرق افغانستان افزایش یافته و به ۶۵ نفر رسیده است و ۳۵ نفر نیز زخمی شده‌اند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به ذبیح الله رحمیزی خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان گفت که انفجار در فاصله اول رکعت نماز جمعه و شروع رکعت دوم اتفاق افتاده است.

مردم محل می‌گویند که در هنگام برگزاری نماز جمعه در این مسجد حدود ۳۵۰ نفر حضور داشتند.

در این انفجار سقف مسجد نیز کاملا فرو ریخته است. در این حادثه به گفته ساکنان محل بیشتر مردان در مسجد بودند و در انفجار آسیب دیدند، پس از انفجار زنان برای نجات قربانیان شتافتند تا مردان از مناطق دیگر به کمک آنان رسیدند.

تاکنون کسی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

Image caption این حادثه روز گذشته در ولسوالی ده بالای ولایت ننگرهار اتفاق افتاد

واکنش‌های جهانی به این حادثه

انفجار ولایت ننگرهار واکنش‌های جهانی را در پی‌داشت. سفارت ایتالیا در کابل با محکوم کردن این حادثه آنرا حمله"فجیع" خوانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز این حمله را "اقدام تروریستی" خوانده و ضمن تسلیت و ابراز همدردی به دولت و ملت افغانستان بویژه خانواده قربانیان این اقدام را "وحشیانه" دانسته است.

جان بس، سفر آمریکا در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که "کشتن نمازگزارانی که به صورت صلح آمیز در کنار هم جمع شده بودند، غیر قابل قبول است." او افزوده که تمام افغانها حق دارند در امنیت زندگی و با همدیگر عبادت کنند.

آنتونیو گوترِش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز این حمله را محکوم و گفته که عاملان آن باید پاسخگو باشند.

عفو بین الملل نیز این حمله را جنایت جنگی دانسته و افزوده افزایش تلفات غیر نظامیان در افغانستان نیاز به توجه جهانی دارند.