فیلم‌ساز افغان، یکی از سه برنده امسال جایزه هنری آمستردام

جایزه هنری آمستردام
Image caption از راست: ابوذر امینی، تد براندسن و راکویل ون هاور برندگان جوایز هنری آمستردام

برندگان جایزه هنری آمستردام برای سال ۲۰۱۹ یک نقاش، یک فیلم‌ساز و یک رقصنده باله‌اند. داوران از میان ۹ نامزد، سه نفر را مستحق دریافت این جایزه دانسته‌اند.

راکویل ون هاور که هنرش نقاشی است و یک سال پیش راهش را به دنیای هنر باز کرده، ابوذر امینی با فیلم‌اش "کابل شهری در باد" و تد براندسن برای فعالیت‌های مبتکرانه‌اش در زمینه رقص باله، جوایز هنری آمستردام برای سال جاری را از آن خود کردند.

ابوذر امینی مستندساز افغان مقیم هلند است که فیلم او از نظر داوران جایزه، روایتی دیگرگونه از زندگی است؛ زندگی در شهری دور که حکایت شدنش در فیلم "ترس از دیگری را می‌زداید و انسان‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌سازد."

"کابل شهری در باد" زندگی یک کودک ۱۲ ساله را در پایتخت افغانستان نشان می‌دهد که انفجارهای مرگبار در آن، پیوسته سرخط اخبار رسانه‌ها بوده است.

ساخت این فیلم سه سال را در برگرفته است، شخصیت مرکزی آن سعی در سروسامان دادن به زندگی خانواده خود در وضعیتی دارد که پدرش در پی سفری به ایران، رابطه با خانواده را از دست داده است و بار مسئولیت خانه بر شانه‌های این کودک افتاده.

ابوذر امینی در صحبت با بی‌بی‌سی فارسی گفت نظر منتقدان سینما در مورد این فیلم را می‌پذیرد که "کلان روایت‌های رسانه‌ها را دنبال نمی‌کند و خیلی صمیمانه واقعیت‌های زندگی در کابل را نشان می‌دهد."

آقای امینی گفت جایزه را به مادر خود تقدیم می‌کند و گفت مادرش قوی‌ترین زنی است که می‌شناسد.

این فیلم‌ساز ۳۴ ساله، در رشته هنرهای زیبا در دانشگاه آمستردام تحصیل کرده و در دانشگاه لندن نیز در رشته فیلم‌سازی آموزش دیده است.

جایزه هنری آمستردام هر سال به سه تن از هنرمندان مقیم هلند تعلق می‌گیرد که با خلق آثار و ارائه آن در راه نهادینه کردن عدالت و خلق "تعهد نیرومند اجتماعی" گام نهاده باشند.

او متولد ۱۹۸۵ میلادی در افغانستان است که در چهارده سالگی در هلند پناهنده شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
جشنواره فیلم مهرگان در کابل؛ هدف حرفه‌ای کردن سینمای افغانستان