انتخابات افغانستان؛ انتقال اطلاعات دستگاه‌های قرنطین شده به سرور مرکزی آغاز می‌شود

افغانستان حق نشر عکس IEC
Image caption آقای اورنگ زیب گفت که کار انتقال اطلاعات دستگاه قرنطین شده آغاز خواهد شد

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که کار انتقال اطلاعات به سرور مرکزی کمیسیون که قبلا به دلیل مشکل فنی و همچنین شکسته شدن قفل دهلیز مرکز اطلاعات، متوقف شده بود، امروز با حضور ناظران و رسانه‌ها از سرگرفته می‌شود.

این کمیسیون امروز سه‌شنبه (۳۰ میزان/مهر) بعد از یک نشست خبری از رسانه‌ها خواست که به محل سرور مرکزی رفته و در حضور آنان مهر و موم مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات باز و کار این مرکز دوباره از سر گرفته شد.

اعضای کمیسیون انتخابات شکسته شدن قفل درٍ دهلیز مرکز اطلاعات را تایید و گفتند که این قفل توسط نیروهای ویژه پلیس نه، بلکه توسط یکی از اعضای دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان شکسته شده، تا دو سرباز ویژه پلیس که در مقابل این مرکز مشغول نگهبانی بودند، از سرما به داخل دهلیز پناه ببرند.

حوا علم نورستانی، رئیس این کمیسیون نیز گفت که دلیل شکسته شدن قفل بررسی شده است.

اورنگ زیب، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان درباره جزئیات شکسته شدن قفل به خبرنگاران گفت که بررسی آنها نشان داده که سربازان ویژه فقط در دهلیز مستقر شده و قفل‌ درهای مواد حساس انتخاباتی، دستگاه‌های بیومتریک و محل استقرار سیستم مرکزی کمیسیون انتخابات، سالم است.

او گفت که چند روز قبل گزارش یک حمله احتمالی به کمیسیون رسید، که هدف مواد انتخاباتی و مرکز اطلاعات کمیسیون عنوان شده بود. به گفته او این گزارش با نهادهای امنیتی مستقر در کمیسیون شریک ساخته شده و بعد دو نفر از نیروهای ویژه پلیس برای پاسبانی در مقابل مرکز اصلی اطلاعات گماشته شدند.

حق نشر عکس Social Media
Image caption گفته می‌شود که قفل در ورودی این ساختمان شکسته شده است

آقای اورنگ زیب توضیح داد که این دو سرباز پلیس شب با کارمند امنیتی کمیسیون انتخابات در تماس شده و از او خواسته‌اند که به دلیل سردی هوا اجازه بدهد تا در داخل دهلیز ساختمان مرکز اطلاعات کمیسیون نگهبانی بدهند که با حضور کارمند کمیسیون قفل دهلیز باز و به آنان اجازه داخل شدن داده می‌شود.

او گفت که این اتفاق به تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله اطلاع داده می‌شود. به گفته او علی‌احمد عثمانی، رئیس ستاد انتخاباتی آقای عبدالله به کمیسیون آمده و از مهرو موم بودن مرکز اصلی اطلاعات کمیسیون مطمئن می‌شود و درهای دیگر را نیز با قفل فلزی مهر و موم می‌کند.

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله نیز گفته که شکستانده شدن قفل این مرکز باعث شک و بی‌اعتمادی در کار کمیسیون انتخابات شده‌است. این تیم در ابتدای امروز مانع باز شدن این مرکز شد ولی بعد با باز شدن مرکز موافقت کرد، محمد یونس نواندیش، از ناظران تیم ثبات و همگرایی می‌گوید یک هیأت با حضور نماینده آنها وسایل این مرکز را بررسی حقوقی و تخنیکی می‌کند.

قبل از این تیم ثبات و همگرایی در اعلامیه‌ای از کمیسیون خواسته بود که با توجه به آنچه که اتفاق افتاده از وارد کردن اطلاعات دستگاه‌های بیومتریک "قرنطین شده و دستکاری شده" خودداری ورزیده و تلاش نکند که این روند ملی، به سمت بحران سوق داده شود.

دلایل تاخیر در نتیجه انتخابات

قرار بود که نتیجه اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۷ میزان/مهر اعلام شود، ولی تاکنون به دلیل آنچه که مشکلات فنی خوانده شد، نتیجه اعلام نشد.

دیروز نیز مولانا محمد عبدالله، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات با انتقاد از روند کُند اطلاعات از دستگاه‌های بیومتریک به سرور مرکزی گفت که در طول یک هفته فقط اطلاعات ۱۴ دستگاه به سرور مرکزی منتقل شده است.

حق نشر عکس IEC
Image caption آقای عبدالله در نشست امروز حضور نداشت

آقای اورنگ زیب در پاسخ به این پرسش، امروز گفت که مشکل شرکت درمولوگ آلمانی بود که خدمات فنی را برای برگزاری انتخابات افغانستان فراهم می‌کند. به گفته او جواز امنیتی سرور مرکزی این شرکت به اتمام رسیده بود و قادر به انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بیومتریک نبود، ولی اکنون این مشکل رفع شده‌است.

او گفت که دوهزار دستگاه بیومتریک قرنطین شده‌اند که اکنون با حضور ناظران باید اطلاعات آن به سرور مرکزی منتقل و با تکمیل این کار آرای سالم از آرای تقلبی و تکراری تفکیک شود.

آقای اورنگ زیب گفت که عدم همکاری ناظران با کمیسیون انتخابات نیز یک از دلایل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری است. او خواستار همکاری بیشتر ناظران شد.

در روزهای گذشته گزارش‌های از وجود اختلاف میان اعضای کمیسیون مطرح شده بود و امروز نیز مولانا عبدالله در کنفرانس حضور نداشت، اما اعضای کمیسیون اختلاف را رد کرده و گفت که آقای عبدالله به دلیل بیماری نتوانسته است به کمیسیون بیاید.