غنی استعفای صلاح‌الدین ربانی را پذیرفت

صلاح الدین ربانی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ربانی از ابتدای حکومت وحدت ملی به عنوان وزیر خارجه تعیین شده بود

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور در صفحه توئیترش نوشته که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای آقای ربانی را پذیرفته است. صلاح‌الدین ربانی، امروز با انتشار استعفانامه‌اش از سرپرستی وزارت خارجه افغانستان استعفا کرده بود.

آقای ربانی با انتشار استعفانامه‌اش خطاب به اشرف غنی، رئیس جمهوری نوشته است که در مدت پنج سال به عنوان وزیر خارجه افغانستان "شاهد آن بوده که با ایجاد شبه‌ساختارهای موازی و به حاشیه راندن نهادهای اساسی حکومت"، ادامه کار را در حکومت به صلاح ندانسته و استعفا می‌کند.

صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت و از نزدیکترین متحدان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان است.

پس از آنکه مجلس نمایندگان افغانستان در سال ۱۳۹۵ صلاح الدین ربانی را استیضاح کرد و به رای عدم اعتماد داد، اشرف غنی، رای مجلس را به چالش کشاند و از آقای ربانی خواست همچنان به کارش ادامه دهد.

بدین ترتیب قوه مقننه افغانستان او را سرپرست وزارت خارجه و قوه اجرایی افغانستان او را وزیر خارجه می‌خواند.

حق نشر عکس Salahuddin Rabbani Facebook
Image caption آقای ربانی استعفانامه خود را در فیسبوک منتشر کرده است

اختلافات ارگ و وزارت خارجه

صلاح‌الدین ربانی از آغاز حکومت وحدت ملی به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان کار کرد و این حزب در انتخابات ریاست جمهوری امسال، عبدالله عبدالله را نامزد کرد.

تنش میان ارگ ریاست جمهوری افغانستان و وزارت خارجه افغانستان در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده است.

در روزهای اخیر وزارت خارجه اعتراض کرد که از فرستادن هیأت افغانستان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطلع نبوده و افغانستان "ضعیف‌ترین" حضور در سال‌های اخیر را در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل داشته است.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و از افراد نزدیک به آقای غنی هیات افغانستان را سرپرستی می‌کرد.

مجلس افغانستان در سال ۱۳۹۵ صلاح الدین ربانی را استیضاح کرد و نمایندگان به دلیل عدم مصرف بودجه انکشافی در این وزارت‌خانه، به او رای عدم اعتماد دادند اما آقای غنی دوباره او را سرپرست وزارت خارجه افغانستان کرد که تاکنون دراین سمت مانده است.

در تازه‌ترین اختلاف میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت خارجه، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در ۸ اکتبر صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این وزارت را برکنار کرد ولی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی آنرا نپذیرفت.

در اعلامیه ریاست اجرایی، انتصاب‌ها و برطرفی‌ها را در این موقع تنها می‌توان با انتخابات مرتبط دانست، بناً تا نهایی شدن نتیجه‌ انتخابات ریاست جمهوری آقای احمدی به کارش ادامه می‌دهد.

همچنین آقای ربانی با تلاش‌های کمیسیون اصلاحات اداری در تعیینات داخلی وزارت مخالفت کرده است.