وزارت دفاع افغانستان: ولسوالی دهنه‌غوری را پس از سه سال از طالبان پس گرفتیم

افغانستان
توضیح تصویر،

ولایت بغلان در سال‌های اخیر شاهد درگیری‌های زیادی میان نیروهای افغان و گروه طالبان بوده است

امروز وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور شب گذشته کنترل ولسوالی دهنه‌غوری ولایت بغلان در شمال افغانستان را پس از سه سال از گروه طالبان پس گرفته‌اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای که امروز (پنجشنبه ۲ عقرب/آّبان) منتشر کرد، گفته که عملیات نیروهای امنیتی افغان از یک هفته به این‌سو در بغلان راه‌اندازی شده و تا پاک‌سازی کامل این ولایت از وجود طالبان ادامه خواهد داشت.

در ادامه این خبرنامه آمده است که در نتیجه این عملیات به افراد گروه طالبان "تلفات سنگین" وارد شده است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

حنیف کوهگدای، منشی شورای ولایتی بغلان به بی‌بی‌سی گفت: "ولسوالی دهنه غوری هم اکنون به تصرف دولت درآمده و مخالفین دولت ساحه را ترک کرده‌اند."

آقای کوهگدای اضافه کرد که مخالفین دولت از چندین سال به این سو در این ولسوالی فعالیت داشتند و دهنه غوری به "مرکز تجمع مخالفین دولت در بغلان" مبدل شده بود.

ولایت بغلان در سال‌های اخیر شاهد درگیری‌های زیادی میان نیروهای افغان و گروه طالبان بوده است. طالبان چندین بار کنترل ولسوالی‌ها و محلات مختلف این ولایت را در دست گرفته‌اند.

ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان سه سال قبل پس از حملات شدید طالبان به دست این گروه افتاد. برخی منابع در آن زمان گفته بودند که طالبان با ورود به دهنه غوری کشتزارهای مردم را به آتش کشیده و عکس‌هایی از بازار این منطقه نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که مغازه‌های سوخته یا در حال سوختن را نشان می‌داد.

حدود دو ماه قبل نیز گروه طالبان از چند طرف به شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان حمله کردند، هرچند که این گروه موفق به تصرف شهر نشد، و نیروهای دولتی حمله آنان را دفع کردند اما جنگجویان طالبان چند روز پس از آن نیز در ولسوالی‌های اطراف پلخمری و بخصوص مسیر کابل به ولایت‌های شمالی افغانستان حضور داشتند.

به دلیل این درگیری چند روزه در اطراف شهر پلخمری، مسیر کابل-شمال که شهر کابل را به ۹ ولایت شمالی وصل می‌کند، برای چند روز مسدود شده بود.

منبع تصویر، SPECIALOPSCORPS