نیروهای امنیتی افغانستان ولسوالی درقد تخار را 'از کنترل طالبان خارج کردند'

افغانستان

منبع تصویر، TAKHARMEDIAOFFICE

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای امنیتی این کشور صبح امروز کنترول ولسوالی درقد ولایت تخار در شمال شرق افغانستان را از گروه طالبان پس گرفته‌اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای که امروز (۴ آبان/عقرب) منتشر کرد، گفته که نیروهای امنیتی افغانستان از چند روز به اینسو عملیات تصفیه‌ای را در نقاط مختلف این ولسوالی راه‌اندازی کرده بودند.

وزارت دفاع افغانستان در این خبرنامه مدعی شده است که در این عملیات ۵۰ عضو طالبان کشته و ده‌ها نفر دیگر از افراد این گروه زخمی شده‌اند و مقداری سلاح و مهمات گروه طالبان نیز تخریب شده است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت که ولسوالی درقد "از پایگاه‌های قوی و اساسی مخالفین دولت محسوب میشد و آنان اکثرا برنامه‌های جنگی‌شان را در این ولسوالی مدیریت می‌کردند."

حدود دو ماه قبل گروه طالبان با حمله به ولسوالی‌های ینگی قلعه و درقد ولایت تخار این ولسوالی‌ها را تصرف کردند.

سخنگوی والی تخار در آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود که نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از تلفات این نیرو ساحات مرکزی ولسوالی‌های درقد و ینگی قلعه را ترک کردند و طالبان نیز مدعی شده بودند که شماری از نیروهای امنیتی افغان در آن درگیری‌ها کشته شده‌اند.

نیروهای امنیتی افغانستان در (۲۳ جوزا/خرداد) سال جاری کنترل ولسوالی خواجه غار این ولایت را نیز از گروه طالبان پس گرفته بودند. وزارت دفاع افغانستان در آن زمان گفته بود که در آن عملیات ۱۹ نفر از گروه طالبان کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

تخار در شمال افغانستان و ولایت هم مرز با تاجیکستان است. در ماه‌های اخیر چندین ولسوالی این ولایت از جمله ولسوالی چاه‌آب، درقد، بهارک مورد حمله گروه طالبان قرار گرفت و بخش‌هایی از این مناطق برای مدتی در تصرف گروه طالبان بودند.

توضیح تصویر،

تخار در شمال شرق افغانستان از ولایت