غنی در باکو: بعضی همسایه‌های افغانستان اصول جنبش عدم تعهد را نقض می‌کنند

افغانستان

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

امسال آذربایجان میزبان جنبش عدم تعهد بود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست سران جنبش عدم تعهد که در کشور آذربایجان برگزار شده، گفته است که اصول جنبش عدم تعهد توسط بعضی از کشورهای همسایه افغانستان نقض می‌شود.

اصول مهم و اساسی جنبش عدم تعهد که در ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد، پایتخت یوگسلاوی ایجاد شد، احترام متقابل به تمامیت ارضی و حاکمیت یکدیگر، برابری و منافع متقابل، عدم تجاوز به خاک یکدیگر، همزیستی مسالمت‌‎آمیز و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر است.

آقای غنی هرچند که رسما از کشوری نام نبرده ولی کابل بارها اعلام کرده که اسلام آباد از گروه‌های شورشی مخالف دولت افغانستان حمایت و به آنان آموزش و پناه داده است. پاکستان بارها این ادعا را رد کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که با توجه به این نقض؛ جنبش عدم تعهد و بی‌طرفی مثبت، باید دوباره تعریف شود و روح تازه در آن دمیده شود تا بتواند منافع جمعی را تضمین کرده و آینده ملت‌ها و شهروندان‌ را مصون سازد.

او گفته در صورتی‌که گروه طالبان و حامیان‌شان که "برای‌ آنان پناهگاه و حمایت شبکه‌ای فراهم می‌کنند، پیشنهاد صلح ما را می‌پذیرفتند،" نیروهای بین‌المللی در افغانستان کاهش یافته و نیاز به حضور آنان نبود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که دولت اکنون مسئول تامین امنیت سراسر است و "در این راه "بیش از ۳۵ هزار نیروی داوطلب و قهرمان" افغانستان کشته شده‌اند، تا به گفته او از آزادی، عزت و قانون اساسی افغانستان حراست کنند.

آقای غنی تاکید کرده "پناهگاه‌ها، مواد مخدر و روابط طالبان با شبکه‌های تروریستی" در سطح بین‌المللی امکان فعالیت را برای آنان فراهم کرده است.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

متن سخنرانی آقای غنی امروز به رسانه‌ها فرستاده شده است

او افزوده که این روند باعث شده که طالبان "کشتار تمام‌عیار را در مقابل غیرنظامیان افغان به راه انداخته و در حال توسعه تفکر خشونت و ویرانگری به خاطر نابود ساختن ما هستند."

آقای غنی افزایش دامنه فعالیت "اقتصاد جرمی" بخصوص فعالیت کارتل‌های فرامرزی قاچاق مواد مخدر را تهدید دیگر دانسته و افزوده که این کار به صورت مستقیم خوشبختی و سعادت جوانان و رفاه خانواده‌ها را در همه کشورهای جهان تهدید می‌کنند.