وزیر معدن افغانستان: استعفایم یک تصمیم شخصی بود و اعتراضی نیست

وزیر معدن

منبع تصویر، vpo

توضیح تصویر،

خانم نهان بعد از معرفی به عنوان وزیر معدن افغانستان، نتوانست که رای تایید مجلس را بگیرد و همچنان سرپرست باقی ماند

نرگس نهان، وزیر معدن و نفت افغانستان که چند روز قبل استعفا داد و بتازگی درباره علت تصمیم‌اش نوشته که این کار او "تصمیم شخصی است" و در تفاهم با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صورت گرفته و "بوی سیاسی و اعتراضی" نداشته‌است.

او گفته که در مدت دو و نیم سال کار در وزارت معدن افغانستان "باورمند بر اصل صداقت، شفافیت، حسابدهی و اصلاح نهادهای دولتی" بوده است.

خانم نهان گفته که در این مدت فرصت خوبی برایش بوده تا قدرت رهبری زنان را در فرایند اصلاحات و توسعه در یک بخش خیلی دشوار و مردانه به نمایش بگذارد.

خانم نهان در سال ۱۳۹۶ جزء ۱۲ وزیر پیشنهادی حکومت وحدت ملی به مجلس نمایندگان بود، ولی نمایندگان مجلس صلاحیت‌های ۱۱ وزیر را تایید و نرگس نهان تنها وزیر پیشنهادی زن برای تصدی وزارت معدن و نفت رد صلاحیت شد.

او درباره این تصمیم مجلس نمایندگان افغانستان گفته است "هنگامیکه جهت دریافت رای اعتماد به مجلس معرفی شدم، روال جاری سیاسی را خوب می‌دانستم، با آنهم تصمیم گرفتم تا با هریک از نمایندگان دیدار نموده و آنها را از اهداف و برنامه‌های کاری‌ام آگاه بسازم و تقاضای رای پاک را نمایم."

خانم نهان گفته که آگاهانه از دیگر ابزارهای که صداقت و شفافیتش را برای گرفتن رای از مجلس نمایندگان افغانستان "خدشه دار می‌ساخت استفاده ننمود."

خانم نهان دومین وزیر کابینه افغانستان است که در آستانه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استعفا می‌دهد، قبل از این صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه و از تیم عبدالله عبدالله نیز استعفا داده بود.

منبع تصویر، Nargis.Nehan

توضیح تصویر،

خانم نهان از افراد نزدیک به رئیس جمهور افغانستان بود

زندگی‌نامه نرگس نهان

نرگس نهان حدود ۳۸ سال دارد و متولد کابل است.

او نخستین زنی بود که برای عهده‌دار شدن مقام وزارت معادن افغانستان معرفی شد و از افراد نزدیک به محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری و محمد حنیف اتمر، مشاور پشین امنیت ملی افغانستان خوانده می‌شد.

خانم نهان در سال ۱۳۹۶ وقتی به عنوان نامزد وزیر معدن معرفی شد، حدود یک سال قبلش دچارسرطان پستان شده بود و پس از مداوای سرطان دوباره به کارش بازگشت.

او از نخستین زنان سیاستمدار در افغانستان است که صریحا در مورد تجربه‌‌اش از ابتلا به بیماری سرطان پستان صحبت کرده بود.

خانم نهان پیش از وزارت معدن به عنوان رئیس خزاین وزارت مالیه/دارایی، معاون دانشگاه کابل، مشاور ارشد مالی و اداری وزارت معارف/ آموزش و پرورش افغانستان کار کرده است.

گفته می‌شود که او در سال‌هایی که رئیس خزاین بود، در مرکزی‌سازی جمع‌آوری درآمد دولت نقش داشته است.