انتخابات افغانستان؛ 'تهدیدهای امنیتی و حمله هکرها باعث تاخیر در اعلام نتایج شده است'

افغانستان

منبع تصویر، IEC

توضیح تصویر،

نتایج اولیه انتخابات پارلمان حدود ۱۸ روز دیگر اعلام خواهد شد

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۳ ماه عقرب/آبان امسال اعلام شود.

حوا علم نورستانی، رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری امروز، یکشنبه ( پنجم عقرب/آبان) به خبرنگاران گفت که بعد از ارزیابی دقیق اعضای رهبری کمیسیون و دبیرخانه این نهاد، گرفتند نتایج ابتدایی ۱۸ روز بعد اعلام شود.

او گفت که کمیسیون انتخابات افغانستان به شفافیت روند انتخابات و بی‌طرفی این کمیسیون متعهد است.

قرار بود نتیجه ابتدایی انتخابات افغانستان در ۲۷ میزان/مهر اعلام شود، ولی کمیسیون قادر نشد تا نتایج را در زمان مشخص شده اعلام کند و امروز تاریخ جدید را اعلام کرد.

نتیجه نهایی نیز قرار بود بعد از رسیدگی به شکایات در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود ولی با اعلام تاریخ جدید، این کمیسیون قادر به اعلام نتیجه نهایی در آینده نزدیک نخواهد شد.

مولانا محمد عبدالله، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان درباره دلایل تاخیر در اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که تهدیدهای امنیتی و حمله هکرها به سرور مرکزی باعث کُند شدن روند انتقال اطلاعات دستگاهای بیومتریک به سرور مرکزی شد.

منبع تصویر، IEC

توضیح تصویر،

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که این کمیسیون به بی طرفی متعهد است

آقای عبدالله اعتراض ناظران، شکسته شدن قفل مرکز معلومات و کم کاری شرکت درملوگ را که امور فنی زیر نظر آن انجام می‌شود، از دیگر دلایل بروز تاخیر در اعلام نتایج دانست.

او گفت که در روزهای باقی مانده تمام آرای غیر معتبر مشخص و تصفیه خواهد شد.

آقای عبدالله گفت که شرکت درملوگ تاکنون دو رقم متفاوت از شمار رای دهندگان اعلام کرده که یکی، یک میلیون و ۷۹۱ هزار و ۷۰۳ نفر است و دیگری نیز یک میلیون و ۹۲۹ هزار و ۳۳۳ نفر که بیشتر از ۱۳۰ هزار تفاوت را نشان می‌دهد.

او گفت بررسی چنین مواردی نشان خواهد داد آرای واقعی کمتر از چیزی است که تا کنون اعلام شده است.