تلاش خلیلزاد برای آزادی استادان دانشگاه آمریکایی کابل؛ حکومت افغانستان: رهایی انس حقانی خط سرخ ماست

.

منبع تصویر، TLIBAN SORCE

توضیح تصویر،

گروه طالبان ویدیوی از کوین کینگ استرالیایی (سمت چپ) و تیموتی ویکس آمریکایی (راست)، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان را نشر کردند

منابعی در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که هدف سفر اخیر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به کابل و اسلام آباد تلاش برای رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان است که چند سال قبل توسط طالبان ربوده شدند. حکومت افغانستان گفته رهایی انس حقانی خط سرخ ماست.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان امروز در نشستی خبری با رسانه‌ها نیز این موضوع را تایید کرد.

شماری از رسانه‌ها گزارش کردند که طالبان در ازای آزادی این استادان دانشگاه آمریکایی خواستار رهایی انس حقانی، برادر رهبر شبکه حقانی شده‌اند که در زندان افغانستان بسر می‌برد.

منابع آمریکایی معتقدند که کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان به صورت گروگان نزد شبکه حقانی نگهداری می‌شوند.

آنها در سال ۲۰۱۶ از سوی افراد مسلح در کابل ربوده شدند.

انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است. سراج الدین حقانی در حالی که رهبر این شبکه است، معاون هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان نیز است.

انس حقانی در مهر/میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شد و تاکنون در زندان این نهاد به سر می‌برد.

منابع اطلاعاتی آمریکا و افغانستان می‌گویند شبکه حقانی مسئول اصلی مرگبارترین حملات در کابل بوده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

چند سال پیش، پس از افزایش حملات انتحاری در کابل شماری از فعالان مدنی خواهان اعدام انس حقانی شدند

اما روز گذشته صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رهایی انس حقانی از زندان، خط سرخ دولت و مردم افغانستان است. در صفحه رسمی توییتر مرکز اطلاعات و رسانه‌های دولت افغانستان از او نقل قول شده که "ما در قبال رهایی زندانیان سیاست‌های خود را داریم و این صلاحیت مردم افغانستان می‌باشد که با زندانی‌ها چگونه برخورد شود."

عمران خان: گام‌های عملی برای کاهش خشونت بردارند

در همین حال عمران خان، نخست وزیر پاکستان در دیدار با زلمی خلیلزاد گفته مهم است تا تمام طرف‌های درگیر در افغانستان گام‌های عملی برای کاهش میزان خشونت بردارند.

دفتر نخست وزیری پاکستان با نشر خبرنامه‌ای افزوده که آقای خان در این دیدار گفته که پاکستان مجددا حمایت "دوامدار و صمیمانه" خود را از روند صلح افغانستان اعلام می‌کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عمران خان گفته که پاکستان به عنوان یک دوست و تسهیل کننده صمیمی، حاضر است که تمام اقدام‌های لازم را برای صلح افغانستان انجام دهد

نخست وزیر پاکستان همچنین خاطرنشان کرده که باید از روایت‌های منفی و انجام تلاش‌ها برای تضعیف پیشرفت‌های انجام شده، خوداری شود.

او افزوده که پاکستان به عنوان "دوست صمیمی"، حاضر است که تمام اقدام‌های لازم را درحد توانش انجام دهد، زیرا ثبات در افغانستان و منطقه خواست پاکستان است.

تلاش‌های خلیلزاد برای احیایی مذاکرات صلح

در یک ماه گذشته این دومین بار است که آقای خلیلزاد از پاکستان دیدار می‌کند، اوایل ماه جاری نیز او از اسلام‌آباد دیدار کرد و همزمان هیاتی از دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز به پاکستان سفر کرده بود.

آقای خلیلزاد هفته گذشته پس از دیدار با مقام‌های ناتو، سازمان ملل و سران چند کشور اروپایی به مسکو، پایتخت روسیه رفت تا در نشست چهارجانبه نمایندگان روسیه، چین، پاکستان و آمریکا شرکت کند.

او در باره نشست مسکو در صفحه رسمی توییتر خود نوشت که آنها در این نشست در مورد حمایت از خواست مردم افغانستان برای پایان دادن به جنگ و ایجاد صلح پایدار توافق کرده‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

آمریکا و طالبان حدود یک ماه و نیم قبل در آستانه امضاء توافق‌نامه صلح بودند که حمله خونین گروه طالبان در کابل منجر به کشته شدن ۱۲ نفر به شمول یک سرباز آمریکایی شد. بعد از این حمله دونالد ترامپ مذاکره با طالبان را متوقف و بعد اعلام کرده که مذاکره با طالبان "مرده" است.

بعد از این اقدام آقای ترامپ طالبان از آمریکا خواست که گفتگوهای صلح را دوباره از سرگیرد ولی تاکنون نشست رسمی میان طالبان و آمریکا انجام نشده‌ است.

به تازگی حکومت افغانستان اعلام کرده که محمد اشرف غنی رئیس جمهور، یک طرح هفت ماده‌ای برای دستیابی به صلح را آماده کرده است. در این طرح از آمریکا خواسته شده تا راهکار مبارزه با "تروریسم" پس از خروج نیروهایش را تدوین کند، پذیرفتن آتش بس دوجانبه از سوی طالبان و توقف آموزش گروه‌های "تروریستی" از سوی پاکستان بخش دیگر این طرح است.

در طرح صلح رئیس جمهوری افغانستان از کشورهای همسایه، منطقه و جهان اسلام خواسته شده تا مسیر دوم گفتگوهای صلح با طالبان را تسهیل کنند. در این طرح، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بزرگ به عنوان تضمین کنندگان توافق صلح احتمالی مطرح شده‌اند.