عبدالله: انتخابات افغانستان به دور دوم نخواهد رفت

توضیح ویدئو،

مصاحبه اختصاصی بی بی سی فارسی با عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و یکی از نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گوید که این انتخابات به دور دوم نمی‌رود و صبر می‌کنند تا کمیسیون انتخابات شمارش آراء را به انجام برساند.

قرار است نتایج ابتدایی تا کمتر از سه هفته دیگر اعلام شود.

او در یک گفتگوی ویژه با بخش فارسی‌ بی‌بی‌سی، گفت انتظار می‌رفت نتایج ابتدایی انتخابات ششم مهر/میزان در همان بیست و چهار ساعت اول بعد از برگزاری اعلام شود اما چنین نشد.

وقتی از او پرسیده شد که آیا به کمیسیون انتخابات اعتماد دارد؟ گفت: "باز شدن قفل یکی از اتاق‌هایی که در آن دستگاه‌های تخنیکی (تکنیکی) قرار داشت سوال برانگیز بود. فهرست رای‌دهندگان {در روز انتخابات} درست نبود و تعداد زیادی از مردم از رای‌دهی محروم شدند."

با این حال به کمیسیون اعتماد دارند و منتظر‌اند ببینند عملکرد آن در روزهای آینده به چه صورتی خواهد بود.

عبدالله عبدالله برای سومین بار نامزد ریاست جمهوری است. او پنج سال پیش نیز در رقابت تنگاتنگ با اشرف غنی قرار داشت و در پی انتشار گزارش‌هایی از دست داشتن یک عضو ارشد کمیسیون انتخابات به تقلب، اعلام برندگی کرد.

وقتی هم اشرف غنی و هم عبدالله عبدالله در دوره قبلی خود را پیروز میدان معرفی کردند، کشور دچار دو دستگی نگران کننده‌ای شد تا سرانجام با دخالت وزیر خارجه آمریکا، دولتی شبه ائتلافی با اسم "حکومت وحدت ملی" تشکیل شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هر دو رقیب که نشان داده‌اند در پنج سال گذشته مناسبات همیشهگرمی با یکدیگر نداشته‌اند، حالا به صورت تلویحی خود را برنده عنوان می‌کنند.

آقای عبدالله در گفتگو با جمال‌الدین موسوی گفت از "میزان بالای آرایی که به ما داده شده اطمینان داریم"

اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان بازهم به تاخیر افتاده و به هفده روز دیگر موکول شده است.

آقای عبدالله که با زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در گفتگوهای صلح افغانستان دیدار داشته می‌گوید که اینبار در گفتگوهای صلح، آتش بس و کاهش خشونت‌ها در اولویت قرار می‌گیرد:

"آتش بس یک نیاز است برای شروع مذاکره {بین الافغانی} لازمه مذاکره این است و جدی بودن دو طرف را نشان می‌دهد و برای ایجاد و تقویت اعتماد کمک می‌کند."

طالبان دولت افغانستان را به رسمیت‌ نمی‌شناسند و حاضر به گفتگو با آن نیستند، از رئیس اجرایی این دولت پرسیده شد که به نظرش چه باید کرد تا طالبان حاضر به پذیرفتن کابل به عنوان طرف مذاکره شوند؟ پاسخ او مختصر بود و گفت: مذاکره. در ادامه گفت هر چند موقف دو طرف متفاوت است، وضعیت کنونی مردم ایجاب می‌کند طالبان با دولت مذاکره کند.