وزارت دفاع افغانستان گزارش سیگار را رد کرد

سربازان افغان حق نشر عکس Getty Images
Image caption سربازان افغان در حال فراگیری آموزش در ولسوالی گذره ولایت غربی هرات

وزارت دفاع افغانستان با رد گزارش بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) مبنی بر افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در جریان دفاع در برابر حملات گروه طالبان گفته که این نیروها از حدود یکسال به اینسو در حالت تهاجمی قرار دارند.

روز گذشته سیگار در گزارش تازه خود به کنگره آمریکا گفت که بیش از ۶۰ درصد تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در جریان دفاع در برابر حملات گروه طالبان اتفاق افتاده است.

سیگار در این گزارش، این آمار را از "ماموریت حمایت قاطع" ناتو به دست آورده است که ۵ درصد افزایش تلفات را در تابستان امسال (اول ژوئن/جون تا ۳۱ اوت/آگست ۲۰۱۹) نسبت به فصل مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز (جمعه ۱۰ عقرب/آبان) به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان از حدود یکسال پیش "از حالت تدافعی بیرون شده و در حالت تهاجمی قرار دارند". او اضافه کرد با وجود افزایش عملیات‌ها، تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نسبت به گذشته در میدان جنگ کاهش چشم‌گیری داشته است.

او اضافه کرد: "دشمن قصد داشت ده ولایت را تصرف کند، نتوانست؛ ما توانستیم در هشت ماه ۱۳ ولسوالی را از کنترل‌شان خارج کنیم."

سیگار گفته که از اکتبر ۲۰۱۷ حکومت افغانستان آمار دقیق تلفات و شمار نیروهای ارتش و پلیس افغانستان را "محرمانه" طبقه‌بندی کرده و برای اطلاع عموم نشر نمی‌کند.

سیگار در هر سه ماه بنا به آمارهای منابع مختلف، ارزیابی وضعیت امنیتی و بازسازی افغانستان را نشر می‌کند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید