هشدار کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان: اعلام نتایج نباید دوباره به تاخیر بیفتد

افغانستان

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات این کشور خواسته است فیصله‌های این نهاد را عملی و تقویم انتخاباتی را به درستی اجرا کند.

اعضای این کمیسیون امروز (پنجشنبه، ۱۶ عقرب/آبان) در یک نشست خبری از احتمال تاخیر دوباره اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کردند.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات در این نشست گفت تاخیر دوباره در اعلام نتایج ابتدایی برای مردم و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی قابل قبول نخواهد بود.

او گفت: "نقض تقویم انتخاباتی، نقض قانون است و نقض قانون مورد پذیرش نیست... کمیسیون انتخابات اعلام نتایج در ۲۳ عقرب را نقض نکند، اگر این دفعه نقض کند نسبت به این قضیه بی‌تفاوت نخواهیم ماند."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان/مهر برگزار شد. قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ۲۷ میزان نتایج ابتدایی آن را اعلام کند اما اعلام نتایج به تاریخ ۲۳ عقرب/آبان به تعویق افتاد.

آقای الیاسی می‌گوید که در صورت تاخیر دوباره اعلام نتایج، کمیسیون شکایات انتخابات با کمیسیون انتخابات در چارچوب قانون برخورد خواهد کرد. او از ماده ۹۸ قانون انتخابات و بند ۳۵ فقره اول این ماده یاد کرد.

در این بخش از قانون انتخابات که مربوط به بحث "تخلفات انتخاباتی و تادیب" است، برای کارمند نهادهای انتخاباتی که مرتکب عدم رعایت طرزالعمل‌ها، لوایح کمیسیون، کمیسیون شکایات و کمیته رسانه‌ها گردد، انفصال از وظیفه و جریمه نقدی بین پنج هزار تا پانزده هزار افغانی (حدود ۱۹۰ دلار) پیش بینی شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آرای معتبر انتخابات پارلمانی افغانستان یک میلیون و ۸۰۰ هزار اعلام شده است

بازشماری آرا

کمیسیون شکایات انتخابات در حالی به کمیسیون انتخابات این کشور هشدار می‌دهد که روند بازشماری آرا که برای اعلام نتایج ابتدایی لازمی است، هنوز از سوی کمیسیون انتخابات آغاز نشده و برای چند روز پیاپی به تاخیر افتاده است.

کمیسیون شکایات انتخابات نیز می‌گوید که به اساس فیصله کمیسیون‌های ولایتی آنها آرای ۲۱۱۸ محل و به اساس فیصله‌ها استینافی آنها ۸۸ محل رای دهی باید بازشماری شوند.

آقای الیاسی در نشست امروز گفت: "تا امروز حوصله کردیم و حالا می‌گوییم حوصله ما لبزیر شده و دیگر نمی‌توانیم صبر کنیم. فیصله‌های ما باید عملی و تطبیق شود... کمیسیون انتخابات مکلف و موظف است که به پای صندوق‌ها برود و بازشماری صورت بگیرد."

روند بازشماری آرا که قرار بود چند روز پیش آغاز شود، موضوع اختلافی میان تیم‌های انتخاباتی است. تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی خواهان آغاز فوری این روند است اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان تاکید دارند که نخست تصفیه کامل آرا صورت گرفته و سپس این روند آغاز شود. این تیم در مرحله تصفیه آرا خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای هستند که به گفته آنها معتبر نیستند.

پرونده استثنایی برای "شکسته شدن قفل مرکز اطلاعات" کمیسیون انتخابات

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید برای قضیه شکسته شدن قفل مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات، پرونده استثنایی ترتیب شده که هنوز در مورد آن فیصله صورت نگرفته است.

آقای الیاسی گفت در کد جزا برای شخصی که در بخش نرم افزاری یا سخت افزاری مرکز جمع آوری اطلاعات مربوط به انتخابات مداخله کند، حبس پیش بینی شده است.

به گفته وی، سه نفر به ارتباط این قضیه از سوی کمیته‌ای که قضیه را بررسی کرده به دادستانی معرفی شده اما شخصی از کمیسیون شکایات در این کمیته شامل نبوده که آنها به این دلیل شدیدا از کمیسیون انتخابات گله‌مند هستند.

به تاریخ ۲۹ میزان، تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی مدعی شد که نیروهای ویژه پلیس شب هنگام قفل مرکز جمع بندی و بررسی نتایج انتخابات را شکسته و آن را "تجاوز به شفافیت انتخابات" خواندند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تیم عبدالله خواهان باطل شدن ۳۰۰ هزار رای است

کمیسیون مستقل انتخابات یک روز بعد شکسته شدن قفل در دهلیز مرکز اطلاعات را تایید کرده و گفتند این قفل توسط نیروهای ویژه پلیس نه، بلکه توسط یکی از اعضای دبیرخانه کمیسیون شکسته شده تا دو سرباز ویژه پلیس که نگهبان این مرکز بودند، از سرما به داخل دهلیز پناه ببرند.

در میان گذاشتن نتایج کار شرکت "درملاگ" که مدیریت استفاده از فناوری بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را برعهده داشت، عدم مداخله تیم‌های انتخاباتی در کار کمیسیون‌های انتخاباتی، پس دادن امکانات داده شده به نامزدان انتخابات که انصراف داده بودند و تکمیل گزارش مالی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از دیگر خواست‌های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در نشست امروز بود.

فیصله در مورد شکایات استینافی

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی همچنین امروز اعلام کرد که این نهاد ۱۸۹ شکایت را که برای تجدیدنظر ثبت شده بود بررسی و در مورد آنها تصمیم گرفته است.

مولوی دین محمد عظیمی از اعضای کمیسیون گفت صد شکایت از این جمع به دلیل مستند نبود رد شده و بر مبنای متباقی شکایات، به شماری اخطاریه داده شده، شماری به دادستانی معرفی شده و آرای شماری از محلات باطل و شماری دیگر در روند بازشماری شامل شده‌اند.

این کمیسیون می‌گوید که تاکنون به بیش از ۴۵۰۰ شکایت ثبت شده در انتخابات ریاست جمهوری در سراسر افغانستان رسیدگی کرده است.