کمیسیون انتخابات افغانستان: بازشماری آرا آغاز می‌شود؛ تیم عبدالله: خلاف قانون است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اختلاف بر سر بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که بزودی روند بازشماری آرا را آغاز خواهد کرد. این کمیسیون از ناظران و مشاهدین خواسته که با نظرداشت کمبود وقت در زمان اعلام شده برای نظارت و مشاهده حاضر باشند.

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده که رهبری این تیم "به منظور دفاع از آرای پاک مردم"، به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایت‌ها دستور داده تا روشن شدن "تفکیک و تصفیه‌ آرای تقلبی از آرای پاک مردم" از اشتراک در این روند "خلاف قانون" خودداری ورزند.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان تنها آرایی معتبر است که دارای علامت بیومتریک باشند. تاکنون شرکت آلمانی درملوگ که روند فنی انتخابات افغانستان را به پیش می‌برد، میزان آرای معتبر با علامت بیومتریک را یک میلیون و ۸۴۳ هزار و ۱۰۷ اعلام کرده است.

این شرکت قبل از آن میزان آرا با علامت بیومتریک را یک میلیون و ۹۲۹ هزار و ۳۳۳ اعلام کرده بود که در آخرین بررسی خود بیشتر از ۸۶ هزار رای را خلاف معیار اعلام کرد.

حق نشر عکس IEC
Image caption قرار است که روند بازشماری بزودی آغاز و اکنون کمیسیون در حال انجام کارهای مقدماتی آن است

اختلاف در کجا است؟

تیم عبدالله عبدالله می‌گوید که کمیسیون انتخابات افغانستان "قبل از تفکیک و تصفیه‌ آرای باطل و بدون بیومتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده" شروع به بازشماری آرا کرده است.

حبیب الرحمن ننگ، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که براساس فیصله اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات ۸۲۵۵ محل در ۳۴ ولایت مورد بازشماری و بررسی قرار خواهند گرفت.

براساس تصویب کمیسیون انتخابات از این میان ۲۴۲۳ محل‌هایی هستند که به دلیل مشکلات در دستگاه بیومتریک وارد سیستم نشده و گفته که بازشماری و سرنوشت این آرا نیز باید مشخص شود.

Image caption کمیسیون گفته که مواد لازم برای بازشماری را دسته بندی و آماده کرده است

در آخرین نشست اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان که دو عضو خارجی آن نیز در آن حضور داشته‌اند، تصویب شده که بازشماری این آرا در دو بخش انجام شود. در قدم اول ۱۲۸۷ محل رای دهی که در روز برگزاری انتخابات براساس گزارش تایید شده رئیس محل، مدیر مرکز، آمر و مامور ولسوالی، رئیس دفتر ولایت و دبیرخانه کمیسیون در روز انتخابات باز بوده‌اند، بازشماری شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان افزوده که مشکل این محل‌ها این است که دستگاه بیومتریک، کارت حافظه و معلومات بیومتریک به مرکز منتقل نشده‌اند. اکنون صندوق رای دهی در انبار دفتر ولایتی موجود است و فقط کارت حافظه دستگاه بیومتریک موجود نیست، در صورتیکه گزارش یا سندی مبنی بر تخلف و تقلب موجود نباشد، صندوق رای دهی در حضور ناظرین، مشاهدین، رسانه‌ها و نماینده کمیسیون شکایت انتخاباتی بررسی و بازشماری شود.

بخش دیگر که کمیسیون خواستار بازشماری آن شده ۱۱۳۶ محل رای دهی است که بر اساس گزارش تایید شده رئیس محل، مدیر مرکز، آمر و مامور ولسوالی، رئیس دفتر ولایتی، دبیرخانه کمیسیون و نهادهای امنیتی در روز انتخابات باز بوده، اما فرم نتایج و یا عکس فرم به مرکز نرسیده، در صورتیکه گزارش یا سندی مبنی بر تخلف و تقلب موجود نباشد و صندوق رای دهی در انبار دفتر ولایتی موجود باشد، به صندوق رای دهی مراجعه شده و مطابق به حکم قانون عمل شود.

حق نشر عکس IEC
Image caption از هفت عضو کمیسیون فقط مولانا محمد عبدالله مخالف این کار بوده است

تیم عبدالله این تصمیم کمیسیون راخلاف قانون دانسته و افزوده که این تصمیم در زمانیکه آرای تکراری و خارج از زمان برگزاری انتخابات( هفت صبح الی پنج بعد از ظهر) و سایر آرای تقلبی هنوز تصفیه نشده، نباید عملی شود.

از طرف دیگر این تیم مدعی است که از وجود ۲۴۲۳ محل که کمیسیون جدیدا درباره آن تصمیم گرفته تااکنون هیج‌کسی اطلاع نداشت و هیچ‌گونه معلومات بیومتریکی در مورد آن‌ها وجود ندارد.

تیم ثبات و همگرایی هشدار داده که در مقابل "اعتباردهی آرای تقلبی" بی‌تفاوت نمی‌نشیند و از کمیسیون انتخابات می‌خواهد که به وظایف قانونی خویش عمل نموده، باز شماری آرا را بعد از تفکیک و تصفیه‌ کامل آرای تقلبی و بدون بیومیتریک آغاز کند.