اعتراض عبدالله به بازشماری آرای انتخابات افغانستان: نتیجه را نمی‌پذیریم

افغانستان
Image caption آقای عبدالله وعده سپرد که از آرای پاک مردم دفاع خواهد کرد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی و از نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواست روند بازشماری آرا را متوقف کند. آقای عبدالله گفته که اگر روند بازشماری متوقف نشود، نتیجه این بازشماری را نمی‌پذیرد.

او که امروز یکشنبه ۱۹ عقرب/آبان در گردهمایی حامیانش در تالار لویه جرگه در کابل سخن می‌گفت تاکید کرد که خواهان روشن شدن سرنوشت ۳۰۰ هزار رای مبهم و باطل شدن نزدیک به ۲۵۰۰ صندوق رای فاقد اطلاعات بیومتریک است.

اما ستاد انتخاباتی "دولت ساز" به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نامزد پیشتاز دیگر، از آغاز روند بازشماری آرا استقبال کرده و گفته این روند قانونی است و باید زودتر از اینها آغاز می‌شد.

تیم "ثبات و همگرایی" به رهبری آقای عبدالله پیش از این نیز اعلام کرده بود آنها خواهان تصفیه کامل آرا و معلوم شدن سقف آرای معتبر قبل از آغاز روند بازشماری هستند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات پس از تاخیر چند روزه پیاپی این روند، دیروز اعلام کرد که روند بازشماری بیش از ۸ هزار محل رای دهی را آغاز کرده است.

تیم "ثبات و همگرایی" به رهبری آقای عبدالله، تیم انتخاباتی "صلح و عدالت اسلامی" به رهبری گلبدین حکمتیار و تیم انتخاباتی "عدالت و امنیت" به رهبری رحمت الله نبیل اعلام کردند که این روند را "تحریم" می‌کنند و ناظران شان در آن اشتراک نمی‌کنند.

حق نشر عکس IEC
Image caption روند بازشماری آرای بیش از هشت هزار محل رای دهی دیروز آغاز شده است

رئیس اجرایی افغانستان در نشست امروز گفت اگر کمیسیون مستقل انتخابات به خواست آنها پاسخ مثبت ندهد آنها اقدام‌های بعدی را روی دست خواهند گرفت.

او گفت: "امیدواریم کمیسیون جدیت و قاطعیت مردم افغانستان را دست‌کم نگیرند... ما درصدد برهم زدن روند انتخابات نیستیم... ما طرفدار بحران نیستم... حرف ما مسالمت آمیز است اما قاطع، نرم می‌گوییم اما تا آخر سرش ایستاد می‌شویم."

آقای عبدالله با اشاره به دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۴ گفت این بار مصلحت را مدنظر نمی‌گیرد که تاوان آن را مردم بپردازند. در انتخابات دور قبل که ادعای تقلب‌های فراوان در آن وجود داشت، با پادرمیانی آمریکا، میان دو نامزد پیشتاز انتخابات؛ محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله حکومت وحدت ملی به میان آمد.

آقای عبدالله امروز تاکید کرد که آنها می‌پذیرند که مراجع تصمیم گیرنده در انتخابات، کمیسیون‌های انتخاباتی است اما تصامیم این نهادها باید مطابق قوانین و طرزالعمل‌ها باشد.

او افزود که خواست تیم او از کمیسیون توقف روند بازشماری آرا و بحث روی آرای مبهم در حضور ناظران داخلی، بین‌المللی و رسانه‌ها است.

کمیسیون مستقل انتخابات آرای معتبر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را یک میلیون و هشتصد و چهل و سه هزار رای اعلام کرده است. این نهاد همچنین از بازشماری آرای بیش از هشت هزار محل رای دهی در سراسر این کشور خبر داده است.

حق نشر عکس IEC
Image caption از هفت عضو کمیسیون فقط مولانا محمد عبدالله مخالف این کار بوده است

اعتراض تیم ثبات و همگرایی بر کدام آرا است؟

تیم ثبات و همگرایی پیش از این اعلام کرده بود که آنها خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای هستند.

این آرا به اساس گفته‌های اعضای این تیم، شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده است که بدون اطلاع تیم‌های انتخاباتی وارد محاسبه نهایی آرای معتبر شده، بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکس‌های گرفته شده از روی عکس می‌باشد.

همچنان این تیم به تازگی اعتراضش را به بازشماری نزدیک به ۲۵۰۰ محل رای دهی اعلام کرده که به گفته آنها دستگاه‌های بیومتریک آنها و یا حافظه دستگاه‌های آنها تاکنون ناپدید است و به اساس فیصله تازه کمیسیون شامل روند بازشماری آرا می‌گردد.

کمیسیون انتخابات به تازگی فیصله کرده که آرای این محلات که به دلیل مشکلات در دستگاه بیومتریک وارد سیستم نشده، بازشماری و سرنوشت‌شان مشخص شود.

تیم ثبات و همگرایی تاکید دارد که شمارش این آرا کاملا مخالف فیصله کمیسیون مبنی بر معتبر بودن آرای بیومتریک شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان پس از برگزاری انتخابات اعلام کرد که تنها آرایی در این روند معتبر شناخته می‌شود که بیومتریک شده باشد.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا نیز امروز در خبرنامه‌ای، روند بازشماری آرا را "بحران زا" و خلاف قانون خوانده است.

این نهاد گفته هر گونه اعتباردهی به آرای بدون اطلاعات بیومتریک و آرای خارج از زمان تعیین شده روز انتخابات، زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات از سوی تیم‌های انتخاباتی فراهم می‌کند.

همچنین تیفا از نقض دوباره تقویم انتخاباتی ابراز نگرانی کرده و گفته از این که روندهای تکنیکی انتخابات به سوی سیاسی شدن می‌رود نگران است.

تیفا از تیم‌های انتخاباتی خواسته در کار کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله نکنند و از این نهادهای انتخاباتی خواسته مطابق قانون عمل کنند تا مردم از شفافیت انتخابات مطمئن شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آرای معتبر انتخابات پارلمانی افغانستان یک میلیون و ۸۰۰ هزار اعلام شده است

تاخیر در اعلام نتایج انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان/مهر برگزار شد. قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان/مهر اعلام شود اما به تاریخ ۲۳ عقرب/آبان به تعویق افتاد.

با تاخیر در آغاز روند بازشماری آرا و اختلافات به میان آمده، به نظر می‌رسد بار دیگر اعلام این نتایج به تاخیر بیفتد.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نیز چند روز پیش به کمیسیون انتخابات این کشور هشدار داد که دیگر تاخیر در اعلام نتایج را نمی پذیرند و در صورت تکرار این مورد، با اعضای کمیسیون انتخابات برخورد قانونی خواهند کرد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی، تاخیر در اعلام نتایج و نقض تقویم انتخاباتی را نقض قانون خواند. برای کارمندان نهادهای انتخاباتی در صورت نقض قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی در قانون انتخابات، برکناری از وظیفه و جریمه نقدی پیش بینی شده است.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز قرار بود بر اساس تقویم اولی، در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود که اکنون به تاخیر افتاده اما تاریخ جدید آن اعلام نشده است.