کمیسیون انتخابات روند بازشماری آرای انتخابات را در سراسر افغانستان متوقف کرد

افغانستان حق نشر عکس Iec
Image caption بازشماری و بررسی آرا در چهار ولایت از جمله بامیان پایان یافته است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که روند بازشماری و بررسی برگه‌های رای را "به منظور رسیدگی به اعتراضات و نگرانی‌های برخی احزاب سیاسی، نامزدها و نهادهای جامعه مدنی" از امروز، چهارشنبه (22 عقرب/آبان) از ساعت یک در سراسر افغانستان متوقف کرده است.

این کمیسیون در تازه‌ترین تصمیم خود گفته روند بازشماری آرا تا هدایت بعدی کمیسیون متوقف می‌شود، ولی بررسی و بازشماری آرا در محل‌هایی که صندوق‌های رای آنان باز و در حال بررسی بوده از این روند مستثنی هستند.

شمارش دوباره و بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روز جمعه گذشته آغاز شده بود.

قبل از ظهرامروز این کمیسوین اعلام کرده بود که بازشماری در ۲۵ ولایت ادامه دارد و این روند در ۹۱۵ محل از ۸۲۰۰ محل پایان یافته است.

این کمیسیون قبلا گفته بود که براساس گزارش‌های دریافت شده از ولایت‌ها روند بازشماری، بررسی و ابطال آرای ۴ ولایت بادغیس در غرب، لغمان در شرق، ارزگان در جنوب و بامیان در مرکز افغانستان تکمیل شده‌است. این روند در ۹ولایت به دلیل اخلال حامیان بعضی ستادها انجام نشده است.

حق نشر عکس IEC

کمیسیون انتخابات افغانستان از تمام ستادهای انتخاباتی خواسته بود که مطابق قانون، لوایح و طرزالعمل‌ها همکاری نموده و بگذارند که فرایند باقی مانده را به گونه شفاف و بی‌طرفانه تکمیل نماید.

در نخستین روز آغاز بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ولایت‌های افغانستان، حامیان ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و از نامزدان پیشتاز، مانع این روند شدند.

ستاد انتخاباتی گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل نیز این روند را تحریم کرده‌‌اند.

"شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان" نیز در یک نشست خبری انتخابات را "پر از تقلب" خوانده و اعلام کرده بود که نتایج این انتخابات را نخواهند پذیرفت و دولت برآمده از آن را مشروع نمی‌دانند.

Image caption هواداران آقای عبدالله دفتر کمیسیون انتخابات را مهر و موم کردند

جنجال انتخابات بر سر کدام آرا است؟

ستاد عبدالله عبدالله پیش از این اعلام کرده بود که آنها خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای هستند.

این آرا به اساس گفته‌های اعضای این ستاد، شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده است که بدون اطلاع ستادهای انتخاباتی وارد محاسبه نهایی و معتبر دانسته شده. بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکس‌های گرفته شده از روی عکس می‌باشد.

همچنان این گروه به تازگی اعتراضش را به بازشماری نزدیک به ۲۵۰۰ محل رای دهی اعلام کرده و گفته دستگاه‌های بیومتریک این محل‌ها و یا حافظه دستگاه‌‌ها در آنها تاکنون ناپدید است و بر اساس فیصله تازه کمیسیون شامل روند بازشماری آرا می‌گردد.

کمیسیون انتخابات به تازگی فیصله کرده که آرای این محلات که به دلیل مشکلات در دستگاه بیومتریک وارد سیستم نشده، بازشماری و سرنوشت‌شان مشخص شود.

بسیاری از تیم‌های انتخاباتی تاکید دارند که شمارش این آرا کاملا مخالف قانون و فیصله کمیسیون مبنی بر معتبر بودن آرای بیومتریک شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان پس از برگزاری انتخابات اعلام کرد که تنها آرایی در این روند معتبر شناخته می‌شود که بیومتریک شده باشد.

کمیسیون مستقل انتخابات آرای معتبر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را یک میلیون و هشتصد و چهل و سه هزار رای اعلام کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان/مهر برگزار شد. قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود اما تا ۲۳ عقرب/آبان به تعویق افتاد.

با تاخیر در آغاز روند بازشماری آرا و اختلافات به میان آمده، به نظر می‌رسد بار دیگر اعلام این نتایج به تاخیر بیفتد.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز قرار بود بر اساس تقویم اولی، در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود که اکنون به تاخیر افتاده اما تاریخ جدید آن اعلام نشده است.