جنجال انتخابات افغانستان؛ آغاز نشست مشورتی کمیسیون با نامزدهای معترض

انتخابات حق نشر عکس EPA
Image caption این انتخابات در ششم میزان/مهر برگزار شد. زمان اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات دوبار به تاخیر افتاد

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که نشست‌ مشورتی با دسته‌های انتخاباتی را به منظور رسیدگی به اعتراضات آنان، آغاز کرده است.

مسئولان این کمیسیون می‌گویند که نشست‌ مشورتی این نهاد برای رسیدگی به اعتراضات دسته‎‌های انتخاباتی تا ناوقت دیشب ادامه داشت و صبح امروز از سرگرفته شده است.

در پی اعتراضات برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روند تصفیه و شمارش بخشی از آرا، کمیسیون انتخابات روز گذشته روند بازشماری آرا را متوقف کرد.

این انتخابات در ششم میزان/مهر برگزار شد. زمان اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات قبلا یک بار به تاخیر افتاده بود و قرار بود امروز اعلام شود، اما به دلیل اعتراضات نامزدها به بازشماری آرا، تاریخ اعلام نتایج مجددا به تعویق افتاد.

این کمیسیون می‌گوید در تلاش است تا با رسیدگی به این اعتراضات، روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را از سر بگیرد.

حبیب الرحمن ننگ، رئیس دارالانشای این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت با از سرگیری روند بازشماری آرا، سه تا پنج روز برای اجرای این روند نیاز خواهد بود.

آقای ننگ گفت:" از کارهای مهم کمیسیون یکی این است که باید با تیم‌های انتخاباتی که برخی خواسته‌ها را مطرح کرده بودند از نزدیک کار کند. روز گذشته هم یک نشست با آنها داشتیم و امروز هم ملاقات کردیم. تلاش کمیسیون این است تا پاسخ مثبت و خوب به آنها ارایه کند. به زودی کارها نهایی می‌شود و زمینه از سرگیری باز شماری آرا آغاز خواهد شد."

حق نشر عکس EPA
Image caption در پی اعتراضات برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روند تصفیه و شمارش بخشی از آرای ، کمیسیون انتخابات روز گذشته روند بازشماری آرا را متوقف کرد

روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، چند روز پیش آغاز شد اما به دنبال اعتراضات شماری از تیم‌های انتخاباتی روز گذشته دوباره متوقف شد. تکمیل این روند برای اعلام نتایج ابتدایی لازمی است.

بخش از آرای این انتخابات جنجالی شده و شماری از تیم‌های انتخاباتی پیش از انجام روند بازشماری خواهان باطل شدن این آرا هستند.

تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان از نامزدان پیشتاز این انتخابات، از مخالفان اصلی روند بازشماری است. اعضای این تیم ادعا دارند که حدود ۳۰۰ هزار رای نامعتبر از سوی کمیسیون در روند بازشماری شامل شده که باید باطل اعلام شود.

شمارش آرای نزدیک به ۲۵۰۰ محل رای دهی نیز از موارد اختلافی است. گفته شده دستگاه‌های بیومتریک یا حافظه این دستگاه‌ها در این محلات ناپدید شده و یا اطلاعات آنها به سرور مرکزی کمیسیون نرسیده است.

کمیسیون خواهان بازشماری این آرا نیز شده تا در مورد سرنوشت آنها تصمیم بگیرد اما تیم‌های انتخاباتی بازشماری این آرا را با توجه به فیصله کمیسیون مبنی بر معتبر بودن تنها آرای بیومتریک شده، خلاف قانون می‌دانند.

اما تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دیگر نامزد پیشتاز این انتخابات با روند بازشماری آرا موافق بود و از ابتدا حمایتش را از آن اعلام کرده بود.