مبادله زندانیان؛ 'طالبان دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان را آزاد کردند'

استادان دانشگاه آمریکایی حق نشر عکس TLIBAN SORCE
Image caption گروه طالبان با انتشار ویدیویی از کوین کینگ استرالیایی (سمت چپ) و تیموتی ویکس آمریکایی (راست)، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان از اسارت آنها خبر داده بودند، تاکنون تصاویر جدید آنان نشر نشده است

منابع محلی و یک مقام ارشد طالبان به بی‌بی‌سی گفته‌‎اند که دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که توسط طالبان ربوده شده بودند، رها شده‌اند.

این استادان در ولسوالی نوبهار ولایت زابل به نیروهای بین‌المللی تحویل داده شده‌اند.

مقام ارشد طالبان گفته که آنان حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز دو استاد خارجی دانشگاه آمریکایی را به نیروهای بین‌المللی تحویل داده‌اند.

ولسوال نوبهار ولایت زابل در جنوب افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفته که به منظور تحویل گرفتن این استادان، نیروهای دولتی ۴۸ ساعت در ولسوالی‌های شملزی، نوبهار و ارغنداب این ولایت آتش بس اعلام کرده بودند.

حق نشر عکس TALIBAN SOURCES
Image caption دولت افغانستان در بدل رهایی این دو استاد دانشگاه دستور رهایی انس حقانی، عبدالرشید و مالی خان را داده بود

به گفته او هلی‌کوپترهای نیروهای خارجی نیز بر فراز این ولسوالی‌ها در پرواز بودند.

ولسوالی شمَلزی ولایت زابل با پاکستان هم‌مرز است.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای رهایی انس حقانی، مالی خان و حافظ عبدالرشید را اقدام مثبت دانسته و از آن استقبال کرده و افزوده که روند رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی و ده سرباز امنیتی افغانستان تکمیل شده است.

این گروه افزوده که "این پیشرفت خوبی برای حسن نیت و اعتماد سازی است" که به روند صلح همکاری می‌کند.

طالبان از امیر قطر، وزیر امور خارجه و دیگر مقام‌های این کشور قدردانی کرده و گفته که آنان در این روند تلاش و همکاری کرده اند.

دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان، کیوین کینگ، استرالیایی و تیموتی ویکس، آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در شهر کابل ربوده شدند و در بند گروه طالبان بودند.

دانشگاه آمریکایی افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای از خبر رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان ابراز خرسندی کرده و افزوده که آنان از هفتم آگوست سال ۲۰۱۶ تاکنون در اسارت بودند.

این دانشگاه افزوده که مشتاقانه منتظر است تا تمام پشتبانی‌های لازم را به این دو استاد و خانواده‌های آنان بکند و از تمام کسانی که در رهایی این دو استاد درگیر بودند نیز قدر دانی کرده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز از رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی استقبال کرد و افزوده که از تمام طرف‌های که این کار را ممکن ساختند، قدردانی می‌کند.

او افزوده که به عنوان بخشی از جامعه جهانی کار می‌کند تا صلح به افغانستان آمده و رنجی را که مردم این کشور می‌برند، پایان یابد.

به گفته او پاکستان از روند آزادی این دو استاد حمایت کرده و برای رهایی آنان تسهیلات فراهم کرده است.

روز سه‌شنبه (۲۱ عقرب/آبان) آقای غنی اعلام کرد که برای رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که از سوی طالبان ربوده شده بودند و برای زمینه سازی گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان، سه زندانی این گروه (انس حقانی، مالی خان و عبدالرشید) را به طور مشروط از زندان دولت افغانستان آزاد می‌کند.

منابع در طالبان اعلام کردند که این سه زندانی گروه طالبان روز گذشته به قطر رسیده‌اند.

زندانیان طالبان کی هستند؟

انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است. سراج الدین حقانی در حالی که رهبر این شبکه است، معاون هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان نیز است.

انس حقانی در مهر/میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که به گفته امنیت ملی افغانستان فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی این نهاد بازداشت شد و تاکنون در زندان این نهاد به سر می‌برده است.

عبدالرشید، یکی از فرماندهان طالبان است که براساس گزارش نیویورک تایمز مدیریت تجهیز مهاجمان انتحاری طالبان و تعیین اهداف آنها را به عهده داشته است. او برادر یکی از اعضای هیات مذاکره‌کننده طالبان در قطر است.

در مورد حاجی مالی خان که گفته می‌شود از فرماندهان ارشد طالبان است، جزییات زیادی در دست نیست.