دو نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند

سربازان آمریکایی در افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption سربازان آمریکایی در افغانستان

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان تایید کرده که دو نظامی آنان در ولایت لوگر در همسایگی کابل، پایتخت افغانستان کشته شده‌اند.

در خبرنامه این نیروها آمده که این دو نفر در تصادف یک هلی‌کوپتر امروز، چهارشنبه( ۲۹ عقرب/آبان) کشته شده‌اند. نیروهای آمریکایی نوع هلی‌کوپتر را مشخص نکرده است.

طالبان مدعی شده که "هلی‌کوپتر نوع شینوک آمریکایی را در لوگر هدف قرار داده‌اند،" ولی نیروهای آمریکایی گفته که درباره وقوع حادثه تحقیق می‌کند اما شواهد اولیه نشان می‌دهد که "تیراندازی نیروهای دشمن" باعث این سانحه نشده است.

این نیروها افزوده هویت کشته شدگان تا ۲۴ ساعت آینده تا زمانیکه به نزدیکان قربانیان اطلاع داده نشده، اعلام نمی‌شود.

نیروهای آمریکایی به محل دقیق حادثه اشاره نکرده و طالبان مدعی شده که این حادثه در ولسوالی چرخ رخ‌داده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای آمریکایی در ساختار نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان حضور دارند

خلیل الله کمال، ولسوال چرخ به محفوظ ذبیدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته عملیات نظامی در "دشت پلاقه" این ولسوالی انجام شده است.

او گفت که ولسوالی چرخ از مناطق آسیب پذیر ولایت لوگر است. عملیات نظامی شب گذشته در این ولسوالی انجام و درگیری نیز میان نیروهای امنیتی و شورشیان رخ‌داده است ولی جزئیاتش مشخص نیست.

آقای کمال درباره سقوط هلی‌کوپتر نیروهای خارجی در این منطقه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

براساس اعلام وزارت دفاع آمریکا از سال ۲۰۰۱ که نیروهای آمریکایی وارد افغانستان شدند، تاکنون دو هزار و ۲۱۸ نظامی آمریکایی در افغانستان جان داده که از این میان یک هزار و ۸۳۳ در عملیات نظامی کشته شده‌اند.