عبدالله: یوناما از شفافیت انتخابات افغانستان حمایت کند؛ محقق: یاماموتو 'در استخدام حکومت است"

افغانستان حق نشر عکس CEO

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی و از نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز، چهارشنبه (۲۹ عقرب/آبان) با نشر اعلامیه‌ای گفته که تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سال‌های ماموریتش در افغانستان "خدمات و کارهای ارزنده‌‌ای برای مردم و این کشور انجام داده‌است."

اعلامیه آقای عبدالله در پی اظهارات محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و از حامیان اصلی آقای عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری نشر شده است.

محمد محقق روز گذشته، سه‌شنبه (۲۸ عقرب/آبان) در نشستی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان با انتقاد از فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل گفته بود نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان "در استخدام حکومت قرار گرفته است."

آقای محقق در سخنانش به فرستاده دبیرکل سازمان ملل تاخته و او را "رشوه خوار" و "بی‌غیرت" خوانده بود.

این عضو ارشد دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله مدعی است که آقای یاماموتو در"مقابل مردم افغانستان قرار گرفته" و این روند باعث خرابی اوضاع شده و انتخابات به "مرحله خرابی" رسیده است.

در این اعلامیه آقای عبدالله گفته "ریاست اجرایی از نقش مؤثر و فعالیت‌های نماینده‌ ویژه و دفتر یوناما در افغانستان حمایت و قدردانی می‌کند".

آقای عبدالله افزوده که از تمام نهادهای بین‌المللی توقع دارد تا از شفافیت انتخابات افغانستان حمایت و پشتیبانی کنند، او همچنین از کمک‌ها و تلاش‌های آنان در حمایت از برگزاری انتخابات تشکر کرده است.

آقای عبدالله با اشاره به این‌که "تشویش‌ها و نگرانی‌هایی مشروعی نزد مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی در مورد روند انتخابات وجود دارد" افزوده که "در ابراز نظرها و صحبت‌‌ها باید دقت و احتیاط لازم صورت گیرد تا روابط مردم افغانستان و همکاران بین‌المللی متاثر نگردد."

حق نشر عکس Enayatullah Babur Farahmand
Image caption ژنرال دوستم و محمد محقق دو حامی مهم عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری هستند

قبل از این حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در دیدار با فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل نگرانی جدی خود را درباره مداخلات خارجی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با آقای یاماموتو مطرح کرده و گفته بود نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان باید به عنوان یک مرجع جهانی بی‌طرف به اراده مردم احترام بگذارد.

در ۱۰ نوامبر (۱۹ عقرب/آبان) نامه‌ای که آقای تادامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی (دبیرکل) سازمان ملل متحد در افغانستان به حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده بود، رسانه‌ای و خبرساز شد.

آقای یاماموتو در این نامه نوشته است که مولانا محمد عبدالله به بصیر علی، مسئول مرکز معلومات این کمیسیون "اهانت مذهبی و قومی" و او را "تهدید به مرگ" کرده است.

مولانا عبدالله عضو کمیسیون انتخابات ادعاهای مطرح شده در آن را دروغ محض خوانده و از سازمان ملل خواسته بود به "کانال هایی" گوش ندهد که "به نفع و یا ضرر یک یا چند نامزد" ایجاد شده است.

تنش در میان اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان و "دخالت یوناما" واکنش های گسترده در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی داشته و برخی از آنان مدعی شدند که صفحه‌های خبری توئیتر یوناما آنان را به خاطر انتقاد بلاک کرده است.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان هماهنگی میان کشورهای حامی مالی انتخابات افغانستان را هم برعهده دارد.