روز جهانی کودک: در افغانستان، 'کودکان شاهد ناامنی دچار اختلال روحی شد‌ه‌اند'

افغانستان حق نشر عکس savethechildren
Image caption در نظرسنجی موسسه حمایت از کودکان آمده که ۹۵ درصد والدین گفته‌اند کودکان آنها شاهد درگیری و جنگ بوده‌اند

نظرسنجی تازه موسسه حمایت از کودکان نشان می‌دهد که دو سوم کودکان افغانستان به دلیل امکان انفجار، آدم‌ربایی و درگیری‌های مسلحانه از رفتن به بیرون از خانه می‌ترسند. این نهاد گفته کودکان این کشور با بحران روحی رو به رو هستند و به خدمات حمایتی برای مقابله با آن دسترسی ندارند.

موسسه حمایت از کودکان در افغانستان این نظرسنجی را بر اساس گفت‌وگو با ۶۰۰ پدر و مادر و ۹۰ کودک در چهار ولایت؛ کابل، بلخ، سرپل و فاریاب انجام داده است. نتایج این تحقیق امروز بیستم نوامبر همزمان با روز جهانی کودک منتشر شده است.

در نظرسنجی این موسسه آمده که ۹۵ درصد والدین گفته‌اند کودکان آنها شاهد درگیری و جنگ بوده‌اند. این رقم در ولایت کابل ۶۵ درصد بوده است.

۳۸ درصد والدین گفته‌اند کودکان‌شان پس از مشاهده این حوادث، به خودشان آسیب می‌زنند، ۷۳ درصد گفته‌اند کودکان دچار احساس ترس و اضطراب می‌شوند و ۴۸ درصد گفته‌اند کودکان دچار اندوه طولانی می‌شوند و کابوس می‌بینند.

۷۰ درصد والدین در این نظرسنجی گفته‌اند که درگیری‌های مسلحانه نیروهای دولتی و مخالفان مسلح آنها بزرگترین تهدید برای امنیت کودکان‌شان است

بخش بزرگی از مصاحبه شوندگان در این نظرسنجی گفتند که کودکان در راه رفتن به مکتب، فروشگاه، و یا زمانی که نزدیک یک ساختمان دولتی و یا ایست بازرسی می‌شوند و حتی هنگام بازی با دوستان‌شان در بیرون از خانه ، احساس ناامنی می‌کنند.

نتایج این نظرسنجی نشان داده که این ترس در بین دخترها بیشتر از پسرهاست.

حق نشر عکس unicef
Image caption در افغانستان احساس ترس از ناامنی‌ در بین دختران بیشتر است

موسسه حمایت از کودکان می‌گوید که به دلیل ترس ناشی از این وضعیت شمار زیادی از کودکان در افغانستان از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند و دسترسی کمی به خدمات حمایتی و مشورتی برای مقابله با این مشکلات دارند.

یک دختر شانزده ساله در ولایت کابل گفته است: "برادر چهارده ساله‌اش که هنگام وقوع حمله‌‌ای در جاده دارالامان نزدیک این محل بود،همیشه ترسیده و مضطرب است. او با هر صدایی که می‌شنود، از جایش بلند می‌شود حتی از صدای بسته‌شدن دروازه."

اونو وان مانین ، رئیس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان می‌گوید: "بعد از هجده سال، جنگ در افغانستان بسیار عادی شده، به ندرت کودکی از شنیدن صدای یک انفجار و یا عبور کردن از کنار بقایای وحشتناک انفجار یک بمب تکان می‌خورد. همه این‌ها تبدیل به روزمرگی آزاردهنده شده است. سی سال از کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل می‌گذرد. چرا ما هنوز نمی‌توانیم کودکان بی‌گناه را از آسیب‌های جنگ حفظ کنیم؟"

او گفته تحقیق این موسسه نشان می‌دهد که کودکان افغان با بحران روحی روبرو هستند ؛ با خشونت‌ها محاصره شده‌اند اما به خدمات حمایتی کافی برای مقابله با این وضعیت دسترسی ندارند.

حق نشر عکس Unicef
Image caption موسسه حمایت از کودکان می‌گوید ادامه جنگ و درگیری تهدید جدی برای آموزش و پرورش کودکان است

تاثیر جنگ بر آموزش کودکان

رئیس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان می‌گوید آموزش حق اساسی کودکان است و نباید به خاطر خطرناک بودن رفتن به مکتب، از این حق محروم شوند.

موسسه حمایت از کودکان می‌گوید ادامه جنگ و درگیری تهدید جدی برای آموزش و پرورش کودکان است. آمار ثبت شده در وزارت معارف افغانستان نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۱۱۵۳ مکتب از درگیری‌های جاری در این کشور آسیب دیده‌اند.

مکاتب در سالهای اخیر بیشتر هدف قرار گرفته‌اند و وزارت معارف افغانستان گفته در سال ۲۰۱۸ بیشترین مورد از این وقایع ثبت شده که به ۳۷۷ می‌رسد. استفاده از مکاتب به عنوان محلات رای دهی در انتخابات پارلمانی دلیل اصلی این وضعیت بوده است.

موسسه حمایت از کودکان گفته بر اساس اطلاعات وزارت معارف ، در شش سال گذشته شمار آسیب‌دیدگان مکاتب/مدارس در نتیجه جنگ به ۲۷۸۷ مورد رسیده است.

این موسسه قبلا در گزارشی گفته بود که ادامه جنگ پیامدهای ناگواری بر کودکان افغان داشته و اکنون ۳.۷ میلیون کودک افغان به دلیل ناامنی از رفتن به مکتب/مدرسه محروم هستند که ۶۰ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهند. علاوه بر آن ۷۰۰ مدرسه به دلیل خشونت در سال ۲۰۱۸ بسته ماند.

دفتر خیریه حمایت از کودکان یک نهاد غیردولتی بین‌المللی است که از سال ۱۹۱۹ تاکنون در ۱۲۰ کشور جهان فعالیت دارد. این نهاد از سال ۱۹۷۶ تاکنون در افغانستان فعالیت دارد و اکنون در ۱۶ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور فعال است.

به گفته این نهاد حدود ۷۰۰ هزار کودک در افغانستان تحت پوشش آن قرار دارند.