تلاش کارشناسان فناوری برای رونق اپلیکیشن‌ها در افغانستان

کابل
Image caption شرکت‌های فناوری اخیراً در افغانستان رشد داشته است

شرکت‌های ساخت اپلیکیشن‌ برای تلفن‌های هوشمند و طراحان وبسایت در افغانستان تلاش دارند تا با کمک شرکت گوگل اپلیکیشن‌های کاربردی بیشتری برای مردم در این کشور بسازند.

حدود چهارصد نفر از متخصصان و آموزش‌دیده‌های صنعت فناوری اطلاعات (آی‌تی) در کابل گردهم آمدند تا در مورد گسترش استفاده از این اپلیکیشن‌ها در دادوستد روزمره بحث و تبادل نظر کنند.

شرکت کنندگان "نشست تخصصی صنعت تکنالوژی معلوماتی/فناوری اطلاعات" عمدتا دختران و پسران جوان هستند.

برنامه امروز در کابل از سوی شرکت جهانی گوگل و چند شرکت خدمات فناوری اطلاعات داخلی در افغانستان راه اندازی شده بود.

شرکت‌کنندگان آن به این باورند که آینده این کشور به فناوری گره خورده ودر تلاشند تا با اندوخته‌ها و تجربه‌های خود برای آینده برنامه طرح کنند.

Image caption حدود چهارصد نفر از متخصصان و آموزش‌دیده‌های صنعت فناوری اطلاعات (آی‌تی) در کابل گردهم آمدند تا در مورد گسترش استفاده از این اپلیکیشن‌ها در دادوستد روزمره بحث و تبادل نظر کنند

کسب و کار اینترنتی

در سال‌های اخیر استفاده از تلفن و اینترنت در افغانستان به طور روزافزونی گسترش یافته است. وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید حدود ده میلیون نفر در افغانستان به اینترنت دسترسی دارند.

حالا بسیاری از تجارت‌های کوچک و متوسط در افغانستان با استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی برای رونق کار و بارشان می‌کوشند.

با گسترش استفاده از اینترنت در این کشور شماری از شرکت‌ها مانند خدمات تاکسی آنلاین، شرکت‌های تبلیغاتی، خرید و فروش کالا و دارو و شرکت‌های ارایه خدمات اطلاعات و مطبوعات با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص به مردم خدمات عرضه می‌کنند.

تمام شرکت‌کنندگان نشست امروز با استفاده از اپلیکیشن تاکسی آنلاین، به محل برگزاری برنامه آمدند.

مریم یوسفی، از شرکت زاویه که در ساخت ویدیو، عکس و تبلیغات رسانه‌ای کار می‌کند، می‌گوید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند هزاران مخاطب جلب کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در سالهای اخیر استفاده از مبایل و اینترنت در افغانستان بسیار معمول شده است

در افغانستان سالانه صدها نفر از رشته دانش‌های کامپیوتری (کمپیوتر-ساینس) و نرم افزار فارغ می‌شوند. آنها امیدوارند که تا چند سال دیگر افغانستان نیز شاهد زمینه‌های کار آفرینی و کاریابی در عرصه فناوری اطلاعات( IT) و اپلیکیشن‌های موبایل هوشمند باشد.

مسئولان شرکت‌های ساخت اپلیکیشن می‌گویند محدودیت‌های موجود در سیستم بانکداری اینترنتی در افغانستان، مشکل اصلی آنها در مروج ساختن استفاده از اپلیکیشن‌ها در زندگی و کسب و کار روزمره مردم است.

جاوید موحد، مسئول گروه کمپنی‌های انکشافی گوگل در افغانستان می‌گوید گوگل از این برنامه هدف تجاری ندارد و تنها در تلاش است تا دانش این جوانان را بالا ببرد.

گوگل در افغانستان نمایندگی تجارتی ندارد اما در تلاش است تا با حمایت شرکت های تکنولوژی معلوماتی در افغانستان به این کشور راه باز کند.

قرار بود امروز نماینده‌های شرکت گوگل نیز برای شرکت در این برنامه به کابل سفر کنند اما مشکلات امنیتی مانع سفر آنها شد.