ترامپ از اشرف غنی و عمران خان برای کمک به آزادی دو شهروند غربی سپاسگزاری کرد

Trump حق نشر عکس Arg

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عمران خان، نخست وزیر پاکستان از آنها برای زمینه‌سازی آزادی استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان تشکر کرده است.

براساس یک بیانیه دولت آمریکا، آقای ترامپ چند روز پس از آزادی کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی که سه سال در اسارت طالبان بودند، در دو مکالمه تلفنی جداگانه با رهبران افغانستان و پاکستان تلاش آنها را برای آزادی این استادان تقدیر کرده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که گفتگوی اشرف غنی و دونالد ترامپ ۲۵ دقیقه ادامه یافت و سران دو کشور در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است که "دونالد ترامپ بر آتش‌بس به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات تاکید کرده و شمولیت حکومت افغانستان در مذاکرات صلح را حتمی خوانده است."

ارگ ریاست جمهوری گفته که رئیس جمهور ترامپ از آقای غنی برای انجام یک سفر رسمی به آمریکا دعوت کرده است.

این نخستین بار است که دونالد ترامپ از اشرف غنی برای دیدار از کاخ سفید دعوت می‌کند.

کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان که در سال ۲۰۱۶ توسط طالبان در کابل ربوده شده بودند، روز سه شنبه (۲۸ عقرب/آبان) در ولسوالی نوبهار ولایت زابل در جنوب افغانستان به نیروهای آمریکایی تحویل داده شدند.

در همان روز گروه طالبان تایید کردند که سه تن از فرماندهان آنها از جمله انس حقانی به قطر رسیدند و به این گروه تحویل داده شدند.

روز سه‌شنبه (۲۱ عقرب/آبان) آقای غنی اعلام کرد که برای رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که از سوی طالبان ربوده شده بودند و برای زمینه سازی گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان، سه زندانی این گروه (انس حقانی، مالی خان و عبدالرشید) را به طور مشروط از زندان دولت افغانستان آزاد می‌کند.