انتخابات افغانستان؛ اعتراضات مانع بازشماری آرا در ۷ ولایت شده است

افغانستان حق نشر عکس Iec
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که روند بررسی و بازشماری در ۲۲ ولایت به پایان رسیده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۲۲ ولایت پایان یافته است.

عصمت الله مل، عضو کمیسیون مستقل انتخابات امروز جمعه اول قوس/آذر به بی‌بی‌سی گفت هنوز موفق به آغاز این روند در هفت ولایت نشده‌اند.

مخالفان روند بازشماری آرا در ولایات پنجشیر، فاریاب، جوزجان، سرپل، بغلان، تخار و بدخشان مانع اجرای این روند شده‌اند.

به گفته آقای مل، بازشماری آرا در سایر ولایات ادامه دارد.

این روند که قرار است در آن آرای بیش از هشت هزار محل رای‌دهی بازشماری شود، برای بار دوم روز یکشنبه ۲۶ عقرب/آبان آغاز شد. بازشماری آرا به دنبال اعتراض شماری از ستادهای انتخاباتی و نمایندگان احزاب برای پنج روز از سوی کمیسیون مستقل انتخابات متوقف شده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که پس از توقف روند، نشست‌های فنی را با معترضان برگزار کرده و به نگرانی‌های آنها پاسخ داده است اما پس از آغاز دوباره روند، مخالفان روند اعلام کردند که هنوز بر موضع قبلی خود ایستاده هستند.

با وجود این اختلاف‌ها روند ادامه یافت و به گفته اعضای کمیسیون در دو سه روز آینده در ولایاتی که مانعی برای آن وجود نداشت، تکمیل خواهد شد.

اکثریت تیم‌های انتخاباتی با روند بازشماری آرا مخالفت کرده و گفته‌اند نتایج آن را نمی‌پذیرند. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و از نامزدان پیشتاز این انتخابات به کمیسیون انتخابات هشدار داد که این روند مشروعیت انتخابات را زیر سوال خواهد برد. ناظران تیم‌های انتخاباتی معترض در روند بازشماری آرا سهم نگرفتند.

در این میان تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نامزد پیشتاز دیگر این انتخابات، از روند بازشماری آرا حمایت کرد.

Image caption تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری، از مخالفان اصلی روند بازشماری آرا است

جنجال انتخابات بر سر کدام آرا است؟

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که مخالف اصلی روند بازشماری آرا است، پیش از این اعلام کرده بود که خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای است.

به اساس گفته‌های اعضای این تیم، این آرا شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطینه شده است که بدون اطلاع تیم‌های انتخاباتی وارد محاسبه نهایی آرای معتبر شده، بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکس‌های گرفته شده از روی عکس می‌باشد.

کمیسیون انتخابات می‌گوید تفاوت آرا در محاسبه نهایی به دلیل تفاوت در آرای ثبت شده در کارت حافظه و آرای ثبت شده در دستگاه‌های بیومتریک است. همچنین این نهاد آرای ثبت شده در زمان خارج از جریان برگزاری انتخابات را یک مشکل فنی خوانده است. کمیسیون در مورد آرا با تصاویر مشابه توضیحی نداده است.

همچنین شماری از ستادهای انتخاباتی و نهادهای ناظر انتخاباتی اعتراض شان را به بازشماری نزدیک به ۲۵۰۰ محل رای دهی اعلام کرده بودند که به گفته آنها دستگاه‌های بیومتریک آنها و یا حافظه دستگاه‌های آنها تاکنون ناپدید است و به اساس یکی از فیصله‌های اخیر کمیسیون شامل روند بازشماری آرا گردیده است.

بسیاری از تیم‌های انتخاباتی تاکید دارند که شمارش این آرا کاملا مخالف قانون و فیصله کمیسیون مبنی بر معتبر بودن آرای بیومتریک است.

اما کمیسیون تاکید دارد که آنها هنوز در مورد معتبر یا نامعتبر بودن این آرا تصمیم نگرفتند و تنها برای بررسی سرنوشت این آرا، آنها را شامل بازشماری کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آرای معتبر انتخابات پارلمانی افغانستان یک میلیون و ۸۰۰ هزار اعلام شده است

تاخیر در اعلام نتایج انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان/مهر برگزار شد. قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان/مهر اعلام شود اما به تاریخ ۲۳ عقرب/آبان به تعویق افتاد.

اختلافات و اعتراض‌ها بر روند بازشماری آرا که برای اعلام نتایج ابتدایی لازمی است، بار دیگر اعلام این نتایج را به تعویق انداخت.

کمیسیون مستقل انتخابات هنوز تاریخ جدید را برای اعلام این نتایج اعلام نکرده است.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز قرار بود بر اساس تقویم اولی، در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود که اکنون به تاخیر افتاده اما تاریخ جدید آن اعلام نشده است.