فرمانده نیروهای آمریکایی با ژنرال دوستم در شبرغان دیدار کرد

ژنرال حق نشر عکس Enayatullah Babur Farahmand/FAcebook
Image caption دیدار ژنرال دوستم با اسکات میلر و سرپرست وزارت دفاع

ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهایی آمریکایی و ناتو در افغانستان و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع با ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان در شهر شبرغان، مرکز جوزجان دیدار کردند.

آقای دوستم پس از این دیدار در صحبت با رسانه‌ها گفت در این دیدار بیشتر "روی امنیت شمال افغانستان" صحبت کرده‌اند. او همچنین گفت: "بحث انتخابات مربوط به کمیسیون انتخابات است و کمیسیون از این بیشتر مردم را نگران نسازند، زودتر به یک نتیجه برسند و نتایج اولیه را کمیسیون اعلام بکند."

آقای میلر هم به رسانه‌ها گفت که در مورد عملیات‌های نظامی در شمال و هماهنگی در این زمینه با ژنرال دوستم حرف زده است.

همچنین آقای خالد گفت سفر آنها به شمال به خاطر مسایل امنیتی و عملیات‌های آینده بوده است. او تاکید کرد انتخابات هم بخشی از مسایل روز است "ولی آن مسایل را کسانی که با انتخابات سر و کار دارند در موردش حرف می‌زنند".

حق نشر عکس Enayatullah Babur Farahmand/FAcebook
Image caption ژنرال میلر به ژنرال دوستم نشان ناتو داد

مدال یا هدیه؟

افراد نزدیک به آقای دوستم مدعی شدند که آقای میلر در این دیدار به آقای دوستم مدال داده است، در بخشی از خبرنامه‌ای که در صفحه رسمی "معاونت دوم ریاست‌جمهوری" منتشر شده آمده است:"جنرال اسکات میلر...به پاس خدمات معاون اول ریاست جمهوری دو مدال قهرمانی را از آدرس سازمان بین المللی ناتو به سترجنرال عبدالرشید دوستم اهدا کرد."

اما یک سخنگوی نیروهای حمایت قاطع (ناتو) گفته است آنچه از سوی ژنرال میلر به معاون رئیس‌جمهوری اهدا شد، مدال نه بلکه هدایایی از جمله یک سکه و یک نشان ناتو بوده است.

ژنرال دوستم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان از عبدالله عبدالله حمایت می‌کند و عنایت‌الله بابر فرهمند، از اعضای ارشد جنبش ملی، نامزد معاونت اول ریاست جمهوری در دسته انتخاباتی آقای عبدالله است.

اعتراض‌های مرتبط به انتخابات

سفر سرپرست وزارت دفاع و ژنرال میلر به جوزجان همزمان است با اعتراضات هواداران آقای دوستم در حمایت از موضع تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" در ولایت‌های شمالی افغانستان. برخی این دو مورد را به هم مرتبط دانسته‌اند.

از چند روز به این طرف حامیان تیم انتخاباتی آقای عبدالله در ولایت‌های کابل، بغلان، فاریاب و تخار تظاهرات برپا کردند.

معترضان کمیسیون انتخابات افغانستان را به جانبداری از تیم "دولت ساز"، به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری متهم می‌کنند، اتهامی که این کمیسیون و‌ تیم "دولت ساز" آن را رد می‌کنند.