اعتراض‌های ایران؛ 'سه خانواده افغان به دنبال اجساد اعضای فامیل‌شان هستند'

اعتراض های ایران حق نشر عکس Getty Images

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید هنوز اطلاعات دقیقی در مورد شهروندان این کشور که ممکن است در اعتراض‌های اخیر ایران کشته، زخمی یا بازداشت شده باشند، از دولت ایران به دست نیاورده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه این کشور، به بی‌بی‌سی گفت تاکنون "سه خانواده" برای به دست آوردن اجساد اعضای فامیل‌شان به سفارت افغانستان در ایران مراجعه کردند.

او گفت: "ما (از ایران) پرسیدیم که در میان قربانیان، مجروحین و بندیان (بازداشت‌شدگان) افغان‌ها هستند یا نه؟ آنها گفتند که اول باید تابعیت و هویت این افراد تثبیت شود بعد می‌توانند به ما بگویند افغان‌ها در این میان هستند یا نه... تا تثبیت هویت نشود ما در زمینه اقدامی نمی‌توانیم."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید آنها با به دست آوردن اطلاعات از مقام‌های ایرانی و گفت‌وگو با خانواده‌های افغان تحقیق‌شان را در این زمینه تکمیل خواهند کرد و بعدا با رسانه‌ها شریک خواهند ساخت.

پیش از این یک منبع آگاه از ایران به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران "۹ شهروند افغانستان" کشته و " ۱۲۱ نفر" دیگر از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند.

این منبع گفته بود که دقیقا نمی‌داند چرا این شهروندان افغانستان در‌ جریان اعتراضات ایران کشته شده‌اند، چون افغان‌ها در ایران هیچ وقت در اعتراضات شرکت نمی‌کنند.

حق نشر عکس GMIC
Image caption گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه گفت تاکنون سه خانواده برای به دست آوردن اجساد اعضای فامیل‌شان به سفارت افغانستان در ایران مراجعه کردند

به اساس آمار رسمی، اکنون بیش از دو میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند.

اعتراض‌های اخیر در شماری از استان‌های ایران از روز جمعه ۲۴ آبان و در پی اعلام افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد که به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

گزارش‌ها حاکی از بازداشت گسترده معترضان است و مقامات ایران با اشاره به تخریب برخی از امکان دولتی و جایگاه‌های عرضه سوخت انگشت اتهام را به سوی دولت‌های خارجی نشانه گرفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید بر اساس گزارش‌های معتبر به این نتیجه رسیده که شمار کشته‌های اعتراض‌های اخیر ایران حداقل ۲۰۸ نفر است هر چند که "رقم واقعی احتمالا بیش از این است."