ناتو کمیسیون انتخابات افغانستان را به اعلام نتایج مقدماتی تشویق کرد

نکیلاس کی نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان
Image caption نیکلاس کی می‌گوید اولویت کنونی بازشماری آرا، اعلام نتایج و پذیرفته شدن آن از سوی نامزدان انتخابات افغانستان است

نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در امور افغانستان، در گفتگوی ویژه با بخش فارسی بی‌بی‌سی، کمیسیون انتخابات افغانستان را به اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری تشویق کرد. او همچنین از نامزدان و فعالان سیاسی خواست به تصمیم کمیسیون احترام بگذارند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم مهر/میزان برگزار شد.

آقای کی که به سوال‌های کسرا ناجی پاسخ می‌داد گفت هیچ‌کدام از افغان‌هایی که او دیده است، خواهان وقوع بحران و بی‌ثباتی در نتیجه انتخابات نیستند. او هم‌چنین شایعات در مورد تشکیل حکومت موقت را نادرست خواند و گفت اعتماد مردم به شمرده شدن رای شان و سعی کمیسیون انتخابات برای بازشماری و جداکردن آرای پاک از ناپاک برای آینده دموکراسی در این کشور بسیار اهمیت دارد.

جنجال انتخابات افغانستان؛ ادامه اعتراض‌ها و پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی

واکنش کمیسیون انتخابات به تظاهرات کابل؛ قبل از بررسی‌ نمی‌توان آرا را باطل کرد

وقتی از او پرسیده شد ناتو چه می‌تواند بکند تا طرف‌های مختلف را وادار کند که به نتایج انتخابات احترام بگذارند گفت: "در نهایت این افغان‌ها هستند که باید مسئولیت‌های سیاسی خود را چنان که مردم می‌خواهد، به نمایش بگذارند. هیچ یک از افغان‌هایی که من دیده‌ام نمی‌خواهند شاهد هیچ نوع بحران سیاسی و بی‌ثباتی باشند. خیلی مهم است که اهل سیاست با کمیسیون مستقل انتخابات بنشینند، اگر نگرانی هست مطرح شود و به آن پاسخ داده شود و زمانی که کمیسیون تصمیم خود را می‌گیرد نامزدان و سیاسیون آن را محترم بشمارند."

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان گفت انتخابات پارلمانی سال گذشته و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ با ادعاهای تقلب و نیز موارد واقعی تقلب و فساد همراه بود.

"حالا این مسئله برای آینده دموکراسی در افغانستان خیلی مهم است. افغان‌ها باید اطمینان داشته باشند که وقتی رای می‌دهند رای شان شمرده می‌شود و تنها آرای پاک و شفاف شان شمرده می‌شود و من مطمئنم که کمیسیون مستقل انتخابات در حال حاضر چنین می‌کند. آرا بازشماری و بازبینی می‌شوند تا افغان‌ها به نتایج اعتماد داشته باشند و من امیدوارم نتایج به زودی منتشر شود."

Image caption نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان به سوال‌های کسرا ناجی پاسخ می‌داد

او در پاسخ به این سوال که اگر انتخابات نتیجه مطلوبی در پی نداشته باشد، آیا برنامه‌ای برای تشکیل حکومت موقت روی دست هست یا نه گفت: "اولویت این است که آرا بازشماری و بازبینی شوند آنگاه نتایج اعلام شود و مورد قبول قرار بگیرد. باور من این است که چنین خواهد شد و البته برنده انتخابات دولت نو را تشکیل خواهد داد."

آقای کی در ادامه گفت "در این مرحله اصلا درست نیست در مورد حکومت موقت حرف زده شود، چنین چیزی در قانون اساسی و قانون انتخابات پیش بینی نشده است و در فارسی دری ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید آب را نادیده نباید موزه/پوتین را از پا کشید."