نماینده ویژه ایران درباره سفر هیأت طالبان به تهران به اشرف غنی 'توضیح داد'

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption به گفته ارگ آقای طاهریان دراین دیدار باره سفر اخیر هیأت طالبان به تهران معلومات داده است

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و در باره سفر اخیر هیأت طالبان به تهران معلومات داده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که این دیدار امروز، شنبه (۱۶ قوس/آذر) انجام و آقای طاهریان گفته که موقف اصولی ایران "احترام به قانون اساسی افغانستان" بوده و "بر آن پایبند" است.

او گفته که تهران از روند صلحی که حکومت‌ محور باشد و به مالکیت و رهبری حکومت افغانستان به پیش برده شود، حمایت می‌کند.

آقای غنی در این دیدار گفته که صلح و ثبات در افغانستان به معنی صلح و ثبات در منطقه است و کابل تلاش دارد که صلح و ثبات دائمی در این کشور تامین گردد.

ششم آذر/قوس سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر اعلام کرده که هیأتی گروه طالبان به ریاست ملا برادر آخند، معاون این گروه و رئیس دفتر قطر به تهران سفر کرده است. ایران نیز این دیدار را تایید کرد.

او در صفحه رسمی توییتر خود نوشت که این هیأت در تهران با مقام‌های ارشد ایران از جمله جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

آقای شاهین افزود که در این دیدار موضوعاتی همانند روند صلح و مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران بطور مفصل بحث شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان گفته بود که برادر و ظریف در تهران دیدار کرده‌اند

در تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا - نیز نوشت که در ملاقات وزیر خارجه این کشور با هیأت طالبان، طرف ایرانی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با کشور و مردم افغانستان بر اساس منافع مشترک همسایگی ابراز آمادگی کرده است.

ایرنا به نقل از منابع وزارت خارجه گفته بود که این دیدار "در راستای تلاش‌های جمهوری اسلامی برای بازگشت صلح و ثبات به افغانستان انجام شد و مهمترین هدف آن ترغیب طرف‌های افغان به گفت و گوهای بین الافغانی، تشویق به یافتن راه حل مسائل از طریق گفت و گو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک همکاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی" صورت گرفت.

این اولین بار نبود که اعضای طالبان از ایران دیدار می‌کنند. بعد از لغو مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان، هیأت دیگری از سوی این گروه به ریاست عبدالسلام حنفی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر، ۲۵ سنبله/ شهریور به ایران سفر کرد.

پیش از این، برخی منابع و مقامات افغانستان حکومت ایران را به حمایت و کمک مخفیانه به گروه طالبان متهم کرده‌اند.

سفر هیأت طالبان با واکنش تند دولت افغانستان همراه بود، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان از این رفتار تهران انتقاد کرده و گفته بود که "میزبانی از این گروه، خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست."

تهران بارها اعلام کرده که مقام‌های کابل از قبل درباره این دیدارها اطلاع داشتند. تمایل ایران به آوردن صلح در افغانستان دلیل این گفتگوها خوانده شده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید