کاکتوس؛ 'شرایط سیاسی افغانستان' چگونه به تعطیلی یک برنامه تلویزیونی انجامید؟

برنامه کاکتوس

کاکتوس، یک برنامه گفت‌وگو با شخصیت‌ها در یک تلویزیون خصوصی افغانستان پس از آنچه "شرایط دشوار سیاسی افغانستان" خوانده می‌شود، متوقف شده است.

مسئولان 'تلویزیون یک ' در کابل بدون اینکه از کسی نام ببرند، به بی‌بی‌سی گفتند که "مداخله و فشارها غیرقابل تحمل" شده بود. در این برنامه سیاستمداران با پرسش‌های سختی مواجه شده و گاهی افشاگری می‌کردند.

مقام‌های افغان در مورد دلایل توقف این برنامه ابراز بی‌خبری کرده اما گفته‌اند که از آزادی بیان حمایت می‌کنند. این برنامه که هم تفریحی بود و هم جدیت داشت، از تلویزیون خصوصی یک پخش می‌شد.

مهمانان این برنامه بیشتر رهبران جهادی، وزرای کابینه و اعضای پارلمان بودند و اکثرا با پرسش‌های پرچالش هم رو به رو می‌شدند.

آخرین برنامه کاکتوس دیشب پخش شد.

مختار لشکری، مجری این برنامه و مسئول نشرات تلویزیون یک گفت که بدلیل "وضعیت افغانستان و بحران انتخابات" تصمیم به توقف برنامه گرفته شده، زیرا به گفته او اتهاماتی در این برنامه رد و بدل می‌شد که نیاز به پاسخگویی و تعادل از اطراف مختلف داشت.

منابعی در تلویزیون خصوصی یک گفتند که به زعم سیاستگذاران،"برنامه کاکتوس به مخاطبانش در مورد رهبران افغان ذهیت منفی می‌دهد."

در جریان عمر حدود یک ساله این برنامه چهره‌های مختلف سیاسی از جمله گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و مولوی قلم‌الدین، از مسولان بلندپایه قبلی رژیم طالبان دعوت شده بود.

فیروز بشری، مسئول مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان می‌گوید که حکومت از برنامه کاکتوس حمایت کرده و می‌کند.