بازرگانان افغانستان برای انتقال پول از مسیر چابهار با مشکل روبرو هستند

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

از چابهار ایران به عنوان مهترین بندر آبی میان افغانستان و هند یاد می‌شود

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که تحریم آمریکا باعث شده که بازرگانان افغانستان در انتقال پول از مسیر بندر چابهار ایران با مشکلات زیادی مواجه باشند.

دولت آمریکا بندر چابهار و همچنین صادرات مواد نفتی ایران به افغانستان را از تحریم‌های وضع شده علیه ایران معاف کرده بود.

اما آقای الکوزی می‌گوید که این معافیت کاملا اعمال نشده و اکنون انتقال پول بازرگانان به مشکل جدی تبدیل شده و این روند سبب شده که اموال به اندازه کافی از این مسیر انتقال داده نشود.

با توجه به اینکه بازرگانان افغانستان مسیر چاربهار را کوتاهترین و مقرون به صرفه ترین مسیر برای صادرات کالا به هند می‌دانند، ولی آنان برای صادرات از این میسر با مشکلاتی نیز مواجه هستند.

آقای الکوزی گفت که سال گذشته افغانستان سنگ تالک را به هند صادر کرده بود ولی بازرگانان قادر به انتقال پول آن از مسیر چابهار نشدند و آنان مجبور شدند پول را به دبی و بعد به افغانستان منتقل کنند.

گفته می‌شود که در چابهار تنها بانک‌های ایرانی فعالیت دارند که مشمول تحریم‌ها هستند؛ در گذشته دولت ایران از بانک‌های افغانستان خواسته تا نمایندگی‌های خود را در چابهار بگشایند که تا حال این کار انجام نشده است.

اولین کاروان کامیون‌های افغانستان حامل ۵۷۰ تن مواد تجارتی، شامل ۲۰۰ تن ماش و ۳۷۰ تن سنگ تالک که برای تولید پودر بچه استفاده می‌شود، اوایل زمستان سال گذشته از مسیر چابهار به هند صادر شد.

افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را در سال ۲۰۱۶ امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری ‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نارندرا مودى در نخستين سفر رسمى اش به ايران در مى ٢٠١٦ با امضاى يك توافقنامه مواصلاتى سه جانبه شامل هند، ايران و افغانستان، وعده داد كه دهلى ٥٠٠ ميليون دلار براى تكميل و گسترش بندر چابهار سرمايه گذارى خواهد كرد

وزارت خارجه هند نیز روزگذشته، جمعه( ۲۹ قوس/آذر) اعلام کرد که سه کشور افغانستان، ایران و هند موافقتنامه بندر چابهار را بررسی و درباره پیشرفت این طرح صحبت کرده‌اند.

در خبرنامه وزارت خارجه هند آمده که این دومین نشست سه جانبه میان طرف‌های قرارداد بندر چابهار است.

در این نشست نمایندگان سه کشور دستاوردهای این پروژه و همچنین از عملکرد "شرکت جهانی بنادرهند" در بندر چابهارابراز رضایت کرده‌اند.

این شرکت هندی ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ مدیریت امور عملیاتی بندر چابهار را بدست گرفته و در این مدت براساس گفته وزارت خارجه هند حدود ۵۰۰ هزار تن کالا از این بندر به مقصد افغانستان و هند جابجا شده است.

اوایل زمستان سال گذشته برای نخستین بار کامیون‌های حامل اجناس این کشور به مقصد هند، عازم چابهار ایران شد. صادرات از این مسیر به گفته مسئولین افغان یک هفته زمان می‌برد تا به هند برسد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

روحانی و مودی بر سر 'کنترل موقت بخشی از بندر چابهار توسط هند' توافق کردند

بندر چابهار که در استان سیستان و بلوچستان ایران و در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، راه دسترسی هند به چهار شهر در افغانستان را نیز فراهم خواهد کرد.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشورهای منطقه افتتاح شد.

آقای الکوزی قبلا میزان واردات افغانستان از هند را سالانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود که این اموال قبلا از مسیر بندرعباس وارد افغانستان می‌شد که نسبت به بندر چابهار برای بازرگانان افغانستان ۸۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه بیشتر داشت.