نتیجه ابتدایی انتخابات افغانستان؛ غنی در صدر؛ عبدالله خواستار رسیدگی به شکایت‌ها

غنی و عبدالله

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود سه ماه پس از برگزاری آن در ششم میزان/مهر اعلام شد. بنا بر این نتایج، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کنونی با کسب ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای (۵۰/۶۴ درصد) بیشترین آرا را به دست آورده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی با گرفتن ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای (۳۹/۵۲ درصد) در جایگاه دوم قرار گرفته است.

تیم انتخاباتی آقای عبدالله لحظاتی پس از اعلام این نتیجه گفت آن را نمی‌پذیرد و خواهان رسیدگی به شکایت‌ها از "تقلب" در این انتخابات است.

این نتیجه ابتدایی بوده و نتیجه نهایی بعد از رسیدگی به شکایت‌ها اعلام می‌شود.

گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل، هر کدام به ترتیب با کسب حدود چهار و حدود دو درصد از آرا در رتبه سوم و چهارم قرار گرفته‌اند.

انتخابات افغانستان - ۱۳۹۸. نتایج ابتدایی. The data is showing the vote share in percent the top three candidates in the Presidential elections achieved. نامزدانی که بیشتر از یک درصد از مجموع آرا را به دست آورده‌اند.

رسیدگی به شکایت‌ها

دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت این کمیسیون آماده ثبت و رسیدگی شکایت‌ها است.

نامزدان از فردا (دوشنبه، ۲ جدی/دی) برای سه روز مهلت دارند تا شکایت‌ها را درج این کمیسیون کنند. براساس تقویم انتخابات، کمیسیون شکایت‌ها باید ظرف دو هفته به این شکایت‌ها رسیدگی کند.

در مورد این که تا چند روز دیگر پس از ثبت شکایت‌ها قرار است این کمیسیون به آن رسیدگی کند، آقای عظیمی گفت این بستگی به نوعیت شکایت‌ها و گستردگی آن‌ دارد.

ستاد انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله خواهان ابطال ۳۰۰ هزار مورد مناقشه است که ادعا می‌کند خارج از وقت رای‌دهی یا فاقد معلومات بیومتریکی و یا تکراری است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله خواستار رسیدگی به شکایت‌ها شد

عبدالله عبدالله، در یک نشست خبری پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی خواست "با دقت و مطابق قانون" به شکایت‌ها رسیدگی کند.

او از هوادارانش خواست که "صبورانه منتظر تمثیل ارده‌شان از طریق رای پاکشان" باشند.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان - ۱۳۹۸. نتایج ابتدایی. The data is showing the vote share in percent the top three candidates in the Presidential elections achieved. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان/مهر ۱۳۹۸ برگزار شد.

محمد شهاب حکیمی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت نتایج ابتدایی برای او قابل قبول نیست.

او گفت به نمایندگی از "شورای نامزدان" که متشکل از ده نامزد است، حرف می‌زند.

آقای حکیمی این انتخابات را "پر از تقلب" دانست و خواستار تشکیل "حکومت مشارکت ملی" با اشتراک تمام نامزدها شد.

تا روز انتخابات چند نفر از نامزدان از ادامه کارزار انصراف دادند و بالاخره سیزده نفر با هم رقابت کردند.

اشرف غنی استقبال کرد

محمد اشرف غنی، که در جمع هوادارانش در ارگ ریاست جمهوری سخن می‌گفت، این گردهمایی را جشن نامید اما گفت که جشن نهایی را بعدا برگزار خواهند کرد. اشاره آقای غنی ظاهرا به اعلام نتایج نهایی این انتخابات بوده است.

آقای غنی در جریان سخنرانی‌اش امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی‌اش را "یار احمد شاه مسعود شهید" و سرور دانش، معاون دومش را "یار عبدالعلی مزاری شهید" خواند.

او از نیروهای امنیتی افغانستان تشکر کرد. او گفت که اگر انتخاباتی در افغانستان برگزار شده به دلیل قربانی‌های نیروهای امنیتی بوده است. او گفت دامنه دولت او وسیع است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اشرف غنی از نیروهای امنیتی و کمیسیون انتخابات و مردم تشکر کرد

میزان مشارکت

کمیسیون انتخابات افغانستان در ابتدا میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود. بعد از بررسی این کمیسیون حدود یک میلیون رای را باطل اعلام کرد.

در نتیجه، در انتخابات ۱۳۹۸ ریاست جمهوری یک میلیون و ۸۲۴ هزار و ۴۰۱ رای معتبر دانسته شده است. این یعنی حدود ۱۹ درصد از مجموع ۹/۶ میلیون نفر که واجد شرایط رای‌دهی بودند.

یکی از دلایل عمده پایین بودن سطح مشارکت، تهدیدات امنیتی خوانده شد. گروه شورشی طالبان هشدار داده بودند که مراکز رای‌گیری را هدف قرار می‌دهند.

در انتخابات پارلمانی سال گذشته افغانستان حدود چهار میلیون نفر شرکت کرده بودند.

انتخابات افغانستان. مقایسه میزان مشارکت در دو انتخابات افغانستان. Two bargraphs showing nationwide turnout in 2019 and 2018 elections. .

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان/مهر برگزار شد و قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود اما چندین بار به تاخیر افتاد.

از مجموع یک میلیون و ۸۲۴ هزار و ۴۰۱ رای‌دهنده در انتخابات افغانستان سی و یک درصد از آن زنان بودند.

انتخابات افغانستان - ۱۳۹۸. میزان مشارکت براساس جنسیت رای‌دهندگان. Two bars comparing how many men and how many women took part in the 2019 elections میزان مشارکت زنان و مردان.

واکنش‌ها

نیکولاس کی، نماینده غیر نظامی ناتو از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال و ازنیروهای امنیتی افغانستان نیز به دلیل تامین امنیت انتخابات ستایش کرده است.

جان بس، سفیر آمریکا در افغانستان ضمن قدردانی از کارمندان و اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید کرد که نتایج اعلام شده ابتدایی است. او نوشته نکته‌ای که مردم نباید فراموش کنند این است که هنوز تا اعلام نتایج نهایی و اعتماد مردم به آن، مراحل متعددی باقی مانده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دفتر نمایندگی سازملل در افغانستان (یوناما) از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال و کار کمیسیون انتخابات این کشور را تحسین کرده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته که شهروندان این کشور در روز برگزاری انتخابات تهدیدهای امنیتی را نادیده گرفتند تا برای یک آینده بهتر رای دهند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان که از هم‌پیمانان آقای عبدالله عبدالله در انتخابات است، در صفحه فیسبوک خود نوشته که پس از جداسازی "آرای باطل" از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، تیم ثبات و همگرایی پیروز خواهد شد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان که معاونت دوم تیم دولت ساز را نیز برعهده دارد، در پیامی گفته این انتخابات قبل از هر چیزی پیروزی جمهوریت و دموکراسی است.

عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در پیامی "پیشتازی" آقای غنی در انتخابات را به او تبریک گفته است.

رحمت الله نبیل، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که تیم انتخاباتی آنها نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را نمی‌پذیرد.

لطیف پدرام، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته است بر اساس گزارش‌هایی که ناظران انتخاباتی‌اش به او داده بودند، می‌بایست از نظر کسب آرا در مقام چهارم باشد. او کمیسیون انتخابات را "دولتی" خواند و متهم به "عمل نکردن وعده‌ها" کرد.

در روز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۶۵۸۰ محل رای‌گیری باز و ۳۰۰۶ محل رای‌گیری بسته گزارش شد. از میان محلات باز ۲۲۹۹ محل توسط تصمیم کمیسیون‌های انتخاباتی باطل گردیده و نتیجه ۲۴۲۸۱ محل، شامل نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری است.

انتخابات افغانستان - ۱۳۹۸. درصد محل‌های رای‌گیری باز و بسته. This pie chart is showing how many polling stations were open and hoe many remained closed on election day. در روز انتخابات ۲۶۵۸۰ محل رای‌گیری باز و ۳۰۰۶ محل بسته گزارش شد..