نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان؛ غنی و عبدالله در کدام ولایت‌ها رای بیشتری داشتند؟

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

غنی از اعلام نتایج ابتدایی استقبال کرد اما عبدالله آن را نتیجه تقلب خواند و نپذیرفت

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حدود سه ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلام کرد. در این انتخابات یک میلیون و ۸۲۴ هزار و ۴۰۱ رای معتبر دانسته شده است.

نظر به این نتایج محمد اشرف غنی با گرفتن ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای ( ۵۰.۶۴ درصد) در صدر قرار دارد.

عبدالله عبدالله، با گرفتن ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای (۳۹.۵۲ درصد) در جایگاه دوم فهرست نتایج ابتدایی قرار گفته است.

انتخابات افغانستان - ۱۳۹۸. نتایج ابتدایی. The data is showing the vote share in percent the top three candidates in the Presidential elections achieved. نامزدانی که بیشتر از یک درصد از مجموع آرا را به دست آورده‌اند.

این نتایج نهایی نبوده و کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخابات افغانستان باید به شکایت‌ها رسیدگی و بعد نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون امروز گفت در روز انتخابات شمار رای‌دهندگان به گونه تخمینی ۲.۶ میلیون اعلام شد. پس از دریافت آمار اشتراک کنندگان، اطلاعات ۱.۹ میلیون رای‌دهنده در مرکز معلومات ثبت شد.

منبع تصویر، Iec

توضیح تصویر،

در این نقشه که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تهیه و منتشر شد، ولایات سبزرنگ بیشترین رای را به آقای غنی داده‌اند و در ولایت‌های آبی‌رنگ آرای بیشتری به آقای عبدالله تعلق گرفته است

او افزود پس از تجزیه و تحلیل و حذف اطلاعات تکراری، شمار رای‌دهندگان حدود یک میلیون و ۸۴۳ هزار برآورد شد و پس از تفتیش و بازشماری به یک میلیون و ۸۲۴ هزار رای دهنده کاهش یافت. ۳۱ درصد رای دهندگان زنان بودند.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که بعد از ارزیابی‌های امنیتی برای ۵۳۷۳ مرکز مواد انتخاباتی تهیه شده که شامل بیش از ۲۹ هزار محل رای دهی بود و بیش از ۱۱ هزار محل برای زنان رای دهنده اختصاص یافته بود.

انتخابات افغانستان. مقایسه میزان مشارکت در دو انتخابات افغانستان. Two bargraphs showing nationwide turnout in 2019 and 2018 elections. .

خانم نورستانی گفت که به دلیل نگرانی‌های امنیتی ۴۳۱ مرکز رای دهی بسته ماند و در روز انتخابات نیز ۲۶ هزار و ۵۸۰ محل باز و ۳ هزار و شش محل رای دهی بسته گزارش شد. شماری از محلات در پی تصمیم کمیسیون باطل اعلام شد و در نتیجه تنها آرای بیش از ۲۴ هزار محل رای دهی شامل نتایج ابتدایی شد.

جزئیات مشارکت مردم و میزان رای دو نامزد پیشتاز در ولایتها:

تعداد آرا در ولایت‌های افغانستان. .  .