یک سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون شش سرباز آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند

نیروهای آمریکایی اعلام کردند که یک سرباز این نیروها در افغانستان کشته شده است.

در خبرنامه نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان که امروز، یکشنبه (دوم دی/جدی) نشر شد، آمده که این سرباز در درگیری کشته شده ولی درباره محل کشته شدنش توضیح نداده است.

این نیروها افزوده که براساس قوانین آمریکا تا ۲۴ ساعت آینده هویت این سرباز اعلام نمی‌شود.

گروه طالبان گفته که این سرباز در ولسوالی چهار دره ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان کشته شده است.

طالبان گفته که این سرباز همراه با سربازان افغان در یک عملیات شرکت داشتند.

حدود یک ماه قبل نیز دو نظامی آمریکا در ولایت لوگر در همسایگی کابل، پایتخت افغانستان در تصادف هلی‌کوپتر کشته شدند.

این نظامی آمریکا زمانی کشته شده که دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر برگزار شد. اکنون مذاکرات برای اینکه نمایندگان طالبان با رهبران خود مشورت کنند متوقف شده است.

در دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان دو طرف در آستانه امضاء توافق بودند که حمله طالبان در کابل منجر به کشته شدن یک سرباز آمریکایی شد. این حادثه باعث شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مذاکرات با طالبان را توقف و اعلام کرد که مذاکره با طالبان مرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور فعال هستند

اکنون حدود ۱۴ هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند.

براساس گزارشها با کشته شدن این سرباز شمار نظامیان آمریکایی کشته شده در افغانستان در سال ۲۰۱۹ به هفت نفر می‌رسند و شمار سربازان آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ تاکنون در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند به ۶۵ نفر رسیده‌اند.

براساس اعلام وزارت دفاع آمریکا از سال ۲۰۰۱ که نیروهای آمریکایی وارد افغانستان شدند، تاکنون دو هزار و ۲۱۶ نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند و از این میان یک هزار و ۸۳۳ نفر از آغاز سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۴ کشته شده‌اند.