ثبت شکایات انتخابات افغانستان آغاز شد؛ تیم عبدالله بیش از '٤ هزار شکایت ثبت کرده است'

افغانستان

منبع تصویر، ECCAfghanistan

توضیح تصویر،

کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت رسمی شکایات نامزدان را آغاز کرد

امروز دوشنبه دوم جدی/دی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان ثبت شکایات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را آغاز کرد.

در همین حال، امروز نور رحمان اخلاقی از اعضای ارشد تیم عبدالله عبدالله در فیس بوک گفته که "امروز بیشتر از ۴۰۰۰ شکایت مستند ‌و موردی از سوی تیم ثبات و همگرایی به کمیسیون شکایات انتخاباتی پیشکش شد."

نامزدان و نمایندگان آنها برای ثبت شکایات در سراسر این کشور سه روز فرصت دارند.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شد. به اساس این نتایج، محمداشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی با اخذ بیش از پنجاه درصد آرا در صدر فهرست و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در رتبه دوم قرار گرفته است.

بر اساس نتایج ابتدایی انتخابات اشرف غنی بیش از ۹۲۳ هزار رای (۵۰.۶۴ درصد) و آقای عبدالله بیش از ۷۲۰ هزار رای (۳۹.۵۲ درصد) به دست آوردند.

دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید با توجه به اوضاع و اعتراض‌های موجود، بدون شک رسیدگی به شکایات بر این نتایج اثر خواهد گذاشت.

توضیح ویدئو،

نتایج اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان؛ سیل شکایت‌ها سرازیر شد

عبدالله: با تمام قدرت از آرای مردم دفاع می‌کنیم

عبدالله عبدالله، از نامزدان پیشتاز انتخابات در یک نشست خبری پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حضور یافت و سخنرانی کرد.

او گفت: "از کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی توقع داریم با دقت و مطابق قانون به شکایت‌ها رسیدگی کند."

نور رحمان اخلاقی نیز امروز در فیس بوکش گفت: "ما پیوسته تاکید کردیم که آرای بدون معلومات بایومتریک بی‌اعتبار اند و اما کمیسیون به طرز عجیبی در برابر این خواست قانونی ما مقاومت کرد."

به گفته آقای اخلاقی "مجموع ٢٩١ محل بدون بایومتریک که وارد محاسبه کمیسیون انتخابات شده است و مجموع رای متعلق به محلات بدون بایومتریک ۲۷۶۴۱ رای است.

منبع تصویر، FACEBOOK/ABDULLAH

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله به نتایج ابتدایی اعتراض کرد

روز گذشته آقای غنی در یک سخنرانی در ارگ ریاست جمهوری از نتایج ابتدایی انتخابات استقبال کرده و وعده ساخت دولت را داد.

محمد شهاب حکیمی، رئیس شورای نامزدان ریاست جمهوری افغانستان و شماری از نامزدان از جمله عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل و لطیف پدرام اعلام کردند این نتایج را نمی‌پذیرند و آن را نتیجه "تقلب‌های گسترده" خواندند.

آقای عبدالله که عصر روز گذشته در میان حامیانش سخنرانی می‌کرد گفت آنها از کمیسیون رسیدگی به شکایات می‌خواهند آرای پاک و باطل را با دقت و شفافیت جدا سازند.

او مدعی شد که اگر این کار به درستی صورت گیرد، تیم ثبات و همگرایی به رهبری او برنده انتخابات خواهد بود.

منبع تصویر، FACEBOOK

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله در میان هوادارانش گفت که که "با تمام قدرت" از رای مردم دفاع می‌کند

زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته است که آنها به شکایات با دقت، بی طرفی و شفافیت رسیدگی خواهند کرد تا عدالت انتخاباتی تامین شود.

تیم انتخاباتی آقای عبدالله خواهان باطل شدن ۳۰۰ هزار رای است که به باور آنها "معتبر" نیستند. حامیان این تیم مانع روند بازشماری آرا از سوی کمیسیون انتخابات در هفت ولایت شده بودند و سرانجام پس از یک نشست با کمیسیون رسیدگی به شکایت، دست از اعتراض برداشته و پس از تکمیل شدن بازشماری آرا در این ولایات، روز گذشته نتایج ابتدایی اعلام شد.

انتخابات افغانستان - ۱۳۹۸. نتایج ابتدایی. The data is showing the vote share in percent the top three candidates in the Presidential elections achieved. نامزدانی که بیشتر از یک درصد از مجموع آرا را به دست آورده‌اند.

نحوه رسیدگی به شکایات انتخاباتی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به اساس اطلاعات کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پس از پایان روند ثبت شکایات، دفاتر ولایتی این نهاد برای پانزده روز به شکایات ثبت شده رسیدگی خواهند کرد.

اگر شاکیان به تصامیم و فیصله‌های دفاتر ولایتی اعتراض داشته باشند سه روز فرصت استیناف طلبی خواهند داشت.

دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در کابل نیز در پانزده روز به قضایای استینافی رسیدگی خواهد کرد.

محمد قاسم الیاسی، سخنگو و منشی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید این روند حدود ۳۷ تا ۳۹ روز را در برخواهد گرفت.

پس از تکمیل رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نتایج نهایی انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد شد.

در صورتی که کمیسیون رسیدگی به شکایات بخشی از آرا را باطل کند و هیچ نامزدی اکثریت ( ٥٠درصد+١) را بدست نیاورند انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

بنا به ماده شصت و یکم قانون اساسی افغانستان رئیس جمهور با کسب اکثریت بیش از پنجاه درصد آرای رای دهندگان از طریق رای گیری آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می‌گردد.

همچنین در این ماده آمده هرگاه در دور اول هیچ یک از کاندیدان نتواند اکثریت بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد، انتخابات برای دور دوم در ظرف دو هفته از تاریخ اعلام نتایج انتخابات برگزار می‌گردد و در این دور تنها دو نفر از کاندیدانی که بیشترین آرا را در دور اول به دست آورده اند، شرکت می‌نمایند. در دور دوم انتخابات، کاندیدی که اکثریت آرا را کسب کند، رئیس جمهور شناخته می‌شود.