انتخابات افغانستان؛ تیم اشرف غنی 'بیشتر از هزار شکایت ثبت کرد'

افغانستان

منبع تصویر، ECCAfghanistan

توضیح تصویر،

روند ثبت شکایات درباره اعلام نتایج اولیه انتخابات فردا نیز ادامه خواهد داشت

در دومین روز روند ثبت شکایات از نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تیم دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی ۱۲۰۰ فقره شکایت به کمیسیون شکایات انتخاباتی سپرد.

اجمل هودمند، یکی از اعضای تیم آقای غنی گفت شکایات بیشتری ثبت خواهند کرد. او گفت بیشتر شکایات آنان از کمیسیون انتخابات به خاطر ابطال آرای این تیم است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید در دو روز اخیر حدود هفت هزار شکایت دریافت کرده است.

در همین حال، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که نتایج ابتدایی انتخابات را نمی‌پذیرد و به دلیل باور نداشتن به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، هیچ شکایتی را ثبت نخواهند کرد.

شورای نامزدان متشکل از هفت نامزد است که گفته‌اند نتایج انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌پذیرند. این نامزدان خواهان ایجاد حکومت مشارکت ملی هستند.

توضیح تصویر،

این نامزدان خواهان ایجاد حکومت مشارکت ملی هستند.

هیچ‌کدام از اعضای این شورا نتوانسته‌اند ده درصد آرا را از آن خود کنند، به همین دلیل از سوی کمیسیون انتخابات هرکدام یک میلیون افغانی (نزدیک به ۱۳ هزار دلار) جریمه نیز شده‌اند. اما این نامزدان مدعی‌اند که تعداد رای آنها بیشتر از چیزی است که کمیسیون اعلام کرده است.

تیم امنیت و عدالت به رهبری رحمت‌الله نبیل نیز امروز شکایات خود را ثبت کرده است.

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله تاکنون با ثبت بیش از ۴۵۰۰ شکایت، در صدر شاکیان روند برگزاری انتخابات قرار دارد.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید به دلیل گستردگی سطح شکایات، حاضرند تا دیر وقت شب نیز شکایت دریافت کنند.

روند ثبت شکایات درباره اعلام نتایج اولیه انتخابات فردا (چهارشنبه، سوم جدی/دی) نیز ادامه خواهد داشت.

بر اساس قانون انتخابات، دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات ۱۵ روز فرصت دارند تا به شکایات در سطح ولایت‌ها رسیدگی کنند. در صورتی که در این مدت مسئله مورد شکایت حل نشود، رسیدگی به آن از سوی دفتر مرکزی کمیسیون در کابل برای پانزده روز ادامه خواهد یافت.