واکنش نارندرا مودی به تعبیر اشرف غنی از تماس تلفنی با او

صحبت غنی و مودی

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

نخست وزیر هند پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان با اشرف غنی تلفنی صحبت کرد

توییتی از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مورد موضوع مکالمه تلفنی‌اش با نارندرا مودی نخست وزیر هند، واکنش آقای مودی را در پی آورد.

آقای غنی که یکی از دو نامزد پیشتاز در انتخابات اخیر ریاست جمهوری است، نوشته بود آقای مودی به او زنگ زد تا بخاطر برنده شدنش در نتیجه ابتدایی انتخابات، تبریک بگوید.

بر اساس نتایج ابتدایی، اشرف غنی بیش از پنجاه درصد آرا را از آن خود کرده و رقیب اصلی او عبدالله عبدالله که در عین حال رئیس اجرایی در دولت اوست، نزدیک به چهل درصد رای داشته است.

رحمت الله نبیل دیگر نامزد ریاست جمهوری در واکنش به این اقدام، در توییتی به نخست وزیر هند نوشت: "جهت اطلاع شما، بر اساس قانون اساسی افغانستان روند انتخابات هنوز تکمیل نشده است."

تعداد زیادی از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز به توییت اشرف غنی واکنش انتقادآمیز نشان دادند.

چند ساعت بعد، نخست‌وزیر هند ضمن هم‌رسانی توییت اشرف غنی، نوشت که «برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری و اعلام نتایج اولیه را به اشرف غنی رئیس جمهوری و مردم افغانستان تبریک گفتم.»

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

نشر این خبر در فیسبوک ریاست جمهوری افغانستان باعث شد نخست وزیر هند در توییتی درباره تماسش با آقای غنی توضیح دهد

در بیانیه دفتر نخست وزیر هند که دیروز (سه شنبه سوم جدی/دی) در مورد تماس تلفنی آقای مودی با اشرف غنی منتشر شده، از تبریک گویی به خاطر "پیروزی" آقای غنی ذکری نشده است.

آقای نبیل امروز در پاسخ به نخست‌وزیر هند از او، بابت توضیحی که داده، تشکر کرده است.

عنایت بابر فرهمند معاون اول ریاست جمهوری در دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی، نیز در این زمینه واکنش نشان داده و ضمن نشر مجدد توییت نارندرا مودی، توییت آقای غنی را «خجالت‌آور» توصیف کرده است.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه اعلام شد.

این نتیجه نشان می‌دهد که اشرف غنی ۵۰.۶۴ درصد و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ درصد رای گرفته‌اند.

عبدالله عبدالله و تعداد دیگری از نامزدان این نتیجه را نپذیرفته‌اند. مقامات کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی از دریافت بیش از ۷ هزار شکایت از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان در دو روز خبر داده‌اند و به گفته آنان افزایش شکایات می‌تواند بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نارندرا مودی (راست) و اشرف غنی در قصر ریاست جمهوری افغانستان در زمستان ۲۰۱۵