سازمان ملل متحد : در ده سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار غیر نظامی در افغانستان قربانی جنگ شدند

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در گزارش سازمان ملل آمده که در سال ۲۰۱۹ یک هزار و ۳۶۶ غیر نظامی توسط طرف‌های درگیر در افغانستان کشته شده‌اند.

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته که در ده سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار غیر نظامی در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند.

این سازمان در اعلامیه‌ای که امروز (۵ جدی/دی ماه) منتشر کرده گفته است ثبت آمار تلفات غیرنظامیان را در سال ۲۰۰۹ میلادی شروع کرده است.

در این اعلامیه به نقل از تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان آمده که صلح مسئله مهم‌تری برای آینده این کشور است.

آقای یاماموتو گفته: "نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هرچه باشد، صلح مسئله مهمی برای دولت جدید خواهد بود. من بار دیگر از همه طرف‌ها می‌خواهم تا برای ختم جنگ گام‌های واقعی و محکمی بردارند، زیرا هیچ راه حل نظامی برای ختم جنگ در این کشور وجود ندارد."

یوناما گفته که این نهاد معتقد است مذاکرات بین‌ افغانها برای روند صلح ضروری است.

در این اعلامیه نمایندگی سازمان ملل از تمام طرف‌های مربوط خواسته تا برای رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار و آتش بس دایم، به دنبال راه‌هایی برای کاهش خشونت باشند.

یوناما گفته کاهش خشونت برای مذاکرات سازنده بین‌الافغانی مهم است.

سازمان ملل در گزارشی که دو ماه قبل منتشر کرد، گفت که در ۹ ماه اول سال میلادی جاری ۲۵۶۳ غیر نظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش این نهاد آمده تلفات غیرنظامیان در ماه ژوئیه سال میلادی جاری به بلندترین سطح خود در مقایسه با تمام ماه‌ها در ده سال گذشته که این نهاد ثبت آمار را شروع کرده، رسیده است.

یوناما تصریح کرده بود که عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر سال میلادی جاری "عناصر ضد دولتی" بوده‌اند.

در این گزارش آمده که عناصر ضد دولتی عامل ۶۲ درصد از تلفات غیر نظامیان در ۹ ماه اول سال میلادی جاری بوده‌اند.