محرومیت یک ساله ورزشکار زن افغان به علت 'بدحجابی'

حورزاد در حال بازی بولینگ

منبع تصویر، F.Horzad

توضیح تصویر،

خانم حورزاد که در این عکس در حال بازی دیده می‌شود، دلیل مطرح شده از سوی مقام‌ها برای محروم شدنش از شرکت در فعالیت‌های ورزشی را رد کرده است

فدراسیون ملی بولینگ در افغانستان، فضیله حورزاد، یک ورزشکار این رشته را به دلیل آنچه بدحجابی در مدت اقامت ورزشی در خارج از کشور خوانده شده برای یک سال از فعالیت‌های ورزشی محروم کرده است.

خانم حورزاد در اعتراض به این برخورد فدراسیون تصمیم گرفته برای همیشه با ورزش خدا حافظی کند.

او در گفتگو با بی‌بی‌سی دلایل مطرح شده از سوی فدراسیون را رد کرد و گفت بی حجاب نبوده است.

بر اساس مقررات ورزشی افغانستان، زنان ورزشکار در جریان نمایش‌های ورزشی و مسابقات باید "حجاب اسلامی" را رعایت کنند.

ادریس فاروقی، رئیس فدراسیون ملی باولینگ افغانستان در مورد این تصمیم فدراسیون گفت، بانو فضیله که در رقابت‌های آسیایی کویت «تخطی کرده بود و پس از آن دست به تخریب علیه فدراسیون باولینگ زده بود» برای یک سال از هرگونه فعالیت باولینگ در أفغانستان و خارج کشور، محروم شد.

خانم حورزاد اما دلایل دیگری را در این قضیه دخیل می‌داند "من فکر میکنم بعضی اهداف شخصی بودند که اعضای فدراسیون به آن نرسیدند و به این دلیل ما را محروم کردند."

او در مورد این اهداف شخصی توضیحی نداد. "در جریان سفر هم به شخصی ترین مسائل ما دخالت می‌کردند. شاید به دلیل اینکه بخواهند افراد و اشخاصی از خودشان را وارد تیم ملی بسازند تا به همان اهداف شخصی که دارند بتوانند دست پیدا کنند."

نحوه برخورد مقام‌های ورزشی با دختران ورزشکار در افغانستان پس از آن به یک موضوع نسبتا حساس مبدل شد که در ماه سرطان/تیر امسال فدراسیون جهانی فوتبال رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دائمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک میلیون دلار جریمه محکوم کرد.