رسیدگی به هزاران شکایت ثبت شده از نتیجه انتخابات افغانستان آغاز شد

افغانستان

منبع تصویر، ECCAfghanistan

توضیح تصویر،

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید در سه روز گذشته بیش از شانزده هزار شکایت در دفاتر این نهاد ثبت شده

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید در سه روز گذشته بیش از شانزده هزار شکایت در دفاتر این نهاد ثبت شده است.

زهره بیان شینواری، رئیس این کمیسیون امروز پنجشنبه پنج جدی/دی در یک نشست خبری گفت به اساس آمار ابتدایی آنها در سراسر این کشور ۱۶۵۰۰ شکایت از نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ثبت شده که ممکن تغییر کمی در شمار نهایی آن بیاید.

او گفت که از این مجموع بیش از ۸ هزار شکایت از سوی تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، بیش از چهار هزار شکایت از سوی تیم صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان و بیش از سه هزار شکایت از سوی تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری برحال افغانستان ثبت شده است.

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند هنوز مشخص نیست چه تعداد از این شکایات مستند است.

خانم شینواری گفت تا زمانی که رسیدگی به این شکایات به پایان نرسد، نمی‌توانند بگویند که تغییری در نتایج ابتدایی انتخابات خواهد آمد یا نه.

او گفته است که کمیسیون مستل متعهد است با صداقت، بی‌طرفی و مطابق به قانون به شکایات ثبت شده رسیدگی کند.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه (اول دی/جدی) حدود سه ماه پس از برگزاری آن اعلام شد. بنا بر این نتایج، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کنونی با کسب ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای (۵۰/۶۴ درصد) بیشترین آرا را به دست آورده است و رقیب او عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی با ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای (۳۹/۵۲ درصد) در جایگاه دوم قرار گرفته است.

تیم ثبات و همگرایی که بیشترین شکایات از این نتیجه را ثبت کرده، مدعی است ۳۰۰ هزار رای نامعتبر در نتیجه ابتدایی انتخابات شامل شده و می‌گوید اگر آرای تقلبی حذف گردد این تیم برنده انتخابات خواهد بود.

در مقابل، امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی نیز می‌گوید درصدی آرای تیم آنها (دولت‌ساز) اگر بررسی‌های دقیق صورت بگیرد، چهار درصد دیگر بالا خواهد رفت.

توضیح تصویر،

تقریبا نیمی از شکایات از سوی تیم انتخاباتی آقای عبدالله ثبت شده است

نحوه رسیدگی به شکایات انتخاباتی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به اساس اطلاعات کمیسیون شکایات انتخاباتی، پس از پایان روند ثبت شکایات، دفاتر ولایتی این نهاد برای پانزده روز به شکایات ثبت شده رسیدگی خواهند کرد.

اگر شاکیان به تصامیم و فیصله‌های دفاتر ولایتی اعتراض داشته باشند سه روز فرصت استیناف طلبی خواهند داشت.

دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در کابل نیز در پانزده روز به قضایای استینافی رسیدگی خواهد کرد.

محمد قاسم الیاسی، سخنگو و منشی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید این روند حدود ۳۷ تا ۳۹ روز را در برخواهد گرفت.

پس از تکمیل رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نتایج نهایی انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد شد.

در صورتی که کمیسیون رسیدگی به شکایات بخشی از آرا را باطل کند و هیچ نامزدی اکثریت ( ٥٠درصد+١) را بدست نیاورند انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

بنا به ماده شصت و یکم قانون اساسی افغانستان رئیس جمهور با کسب اکثریت بیش از پنجاه درصد آرای رای دهندگان از طریق رای گیری آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می‌گردد.

همچنین در این ماده آمده هرگاه در دور اول هیچ یک از کاندیدان نتواند اکثریت بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد، انتخابات برای دور دوم در ظرف دو هفته از تاریخ اعلام نتایج انتخابات برگزار می‌گردد و در این دور تنها دو نفر از کاندیدانی که بیشترین آرا را در دور اول به دست آورده اند، شرکت می‌نمایند. در دور دوم انتخابات، کاندیدی که اکثریت آرا را کسب کند، رئیس جمهور شناخته می‌شود.