شکایت در دادگاه فدرال آمریکا علیه پیمانکاران در افغانستان که 'برای امنیت خود به طالبان پول پرداختند'

.

منبع تصویر، Getty Images

روزنامه وال استریت جورنال خبر داده که روز جمعه ٢٧ دسامبر خانواده‌های سربازان کشته و زخمی شده آمریکایی در افغانستان شکایتی در دادگاه فدرال آمریکا در واشنگتن علیه شرکت‌های پیمانکار عمده آمریکایی و بین‌المللی پروژه‌های بازسازی در افغانستان درج کردند.

این شرکت‌ها متهم شده‌اند که اغلب برای تامین امنیت به طالبان پول پرداختند و یا به طور مستقیم افراد گروه طالبان را برای نگهبانی استخدام کردند.

شاکیان، خانواده‌های ١٤٣ نفر از سربازان کشته یا زخمی آمریکایی در طی سال‌های ٢٠٠٩ تا ٢٠١٧ در افغانستان هستند.

شاکیان کمپانی‌ها را متهم کرده اند که با پرداخت مقداری پول به شورشیان، به‌ جای تامین امکانات امنیتی صرفه‌جویی کرده‌اند. در شکایت آمده که پول پرداخت شده به گروه طالبان در حملات علیه سربازان آمریکایی استفاده شده است.

در این شکایت‌نامه، بنا به منابع مختلف آمده که حدود ٢٠ تا ٤٠ درصد منابع مالی برای تامین امنیت پروژه‌های عمده به شورشیان پرداخت شده است.

به نوشته وال استریت جورنال، پیمانکاران بین‌المللی که علیه آنها شکایت شده، از جمله دو شرکت عمده طرف قرارداد آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا (یواس‌اید) هستند که طی سال‌های ٢٠٠٧ تا ٢٠٠٩ در حدود یک میلیارد دلار قراردادهای پروژه‌های توسعه‌ای دریافت کردند. از جمله پروژه‌های بزرگ که در این شکایت از آنها یاد شده؛ پروژه بند کجکی و شاهراه حلقه‌ای است که قرارداد مشترک آن توسط شرکت پیمانکار آمریکایی پیش برده شده است.

وال استریت جورنال می‌نویسد که در شکایت از کمپانی‌های آمریکایی، از یک شرکت امنیتی بریتانیایی و یک شرکت آفریقای جنوبی هم نام برده شده است.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز در سال ٢٠١٣ با نشر گزارشی با عنوان "قرارداد با دشمن" از خلاءهای روند واگذاری پروژه‌های وزارت دفاع آمریکا صحبت کرده که در نتیجه آن ممکن است میلیون‌ها دلار این قراردادها به افراد و یا گروه‌هایی رسیده باشد که درصدد آسیب رساندن به سربازان آمریکایی در افغانستان هستند.

توضیح تصویر،

سد کجکی در سال ۱۳۸۸ از سوی نیروهای بین‌المللی بازسازی شد

تاکنون هیچ شرکت طرف قرارداد آمریکایی و یا بین‌المللی در افغانستان به خاطر پرداخت پول به طالبان مورد تفتیش و بازجویی جزایی قرار نگرفته است.

پروژه‌های بزرگ توسعه‌ای در افغانستان در یک زنجیره از پیمانکار اصلی به شرکت‎های دیگر بین‌المللی و محلی دست به دست می‌شود و یا بخشی اجرا می‌شود.

در سال‌های گذشته نیز تحقیقات یک کمیته سنای آمریکا نشان داده بود که شرکت‌های امنیتی پیمانکار که مورد استفاده آمریکایی‌ها قرار گرفته، با طالبان یا جنگ سالاران محلی افغانستان در ارتباطند و به شورشیان در قبال تامین امنیت خود پول پرداخته اند.