دانشگاه آمریکایی افغانستان 'تعطیل نمی‌شود'

افغانستان حق نشر عکس AUAfghanistan
Image caption دانشگاه آمریکایی افغانستان یک دانشگاه مستقل غیرانتفاعی به زبان انگلیسی است که در سال ٢٠٠٦ در کابل به سبک کالج‌های آمریکایی تاسیس شد و حدود ١٧٠٠ دانشجو در دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس از جمله در رشته‌های اداره و مدیریت، کامپیوتر، علوم سیاسی و حسابداری در حال تحصیل هستند

دیوید سیدنی، رئیس دانشگاه آمریکایی افغانستان امروز یکشنبه ٢٩ دسامبر (٨ جدی/دی) در بیانیه‌ای گفته که دانشگاه آمریکایی افغانستان در سال آینده و سال‌های بعد همچنان به فعالیتش ادامه خواهد داد.

پس از حمله خونین اوت ٢٠١٦ به دانشگاه آمریکایی در کابل، دیوید سیدنی دیپلمات پیشین آمریکا در افغانستان که به عنوان معاون پیشین وزارت دفاع آمریکا (٢٠٠٧ تا ٢٠١٣) نیز کار کرده، از سپتامبر ٢٠١٦ ریاست دانشگاه آمریکایی در افغانستان را برعهده گرفت.

حق نشر عکس AUAF
Image caption دیوید سیدنی، رئیس دانشگاه آمریکایی افغانستان

آقای سیدنی در این بیانیه آورده است که تا زمانی که صلح پایدار در افغانستان از رویا به واقعیت بدل نشود، این دانشگاه برای تامین امنیت همچنان نیاز به کمک مالی دارد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان دو روز پیش از امکان تعطیلی دانشگاه آمریکایی افغانستان به خاطر مشکلات مالی خبر داده بود.

در گزارش سی‌ان‌ان آمده که بودجه سالانه ٢٨ میلیونی این دانشگاه تا ٦٠ درصد وابسته به کمک آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا (یو‌اس‌اید) است. یواس‌اید نیز توصیه موکد کرده که باید این دانشگاه منابع مالی خود را تنوع و توسعه ببخشد.

برخی منابع نیز به سی‌ان‌ان گفتند که از ماه مارچ سال ٢٠٢٠ جاری قرارداد کارمندان بین‌المللی به‌خاطر کمبود بودجه تصویب نشده است و ممکن است دانشگاه آمریکایی افغانستان نتواند به فعالیتش ادامه دهد.

حق نشر عکس AUAfghanistan
Image caption "هیچ دانشگاه دیگری شبیه دانشگاه آمریکایی در افغانستان نیست"

دانشگاه آمریکایی یکی از اهداف عمده حمله گروه طالبان بوده است. این دانشگاه در سال ٢٠١٦ هدف دو حمله انتحاری و مسلحانه گروه طالبان قرار گرفت که در نتیحه ١٦ تن کشته و حدود ٢٠٠ تن زخمی شدند. این حملات منجر به تعطیلی پنج ماهه دانشگاه شد.

دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان، کیوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در شهر کابل ربوده شدند و در بند گروه طالبان بودند که در ١٩ نوامبر ٢٠١٩ درپی مبادله با انس حقانی آزاد شدند.

حق نشر عکس AUAfghanistan

مسئولان دانشگاه آمریکایی افغانستان گفته‌اند که به دلیل نگرانی‌های امنیتی، این نهاد آموزشی هر سال بیش از ٢٥ درصد بودجه (٧ میلیون دلار) را صرف تامین امنیت می‌کند و گفته است که بدون این بودجه بازگشایی مجدد دانشگاه پس از حمله طالبان در سال ٢٠١٦ ممکن نبود.