انتخابات افغانستان؛ رسیدگی به شکایت در شش ولایت امروز 'پایان می‌یابد'

افغانستان

منبع تصویر، ECCAfghanistan

توضیح تصویر،

کمیسیون شکایات انتخابات اعلام کرد که تا ۱۵ روز آینده روند رسیدگی به شکایت‌ها پایان می‌یابد

کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان اعلام کرده که رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در شش ولایت تا پایان امروز، یکشنبه(۱۵ جدی/دی) به پایان می‌رسد.

قاسم الیاسی، از اعضای این کمیسیون در نشست خبری امروز گفت که در ولایت جوزجان دفتر ولایتی تصمیم نهایی خود را درباره شکایت ها اعلام و روند رسیدگی به شکایت در ولایت پروان، پنجشیر و بادغیس نیز تا پایان امروز ختم می‌شود.

او درباره دو ولایت دیگر که امروز تصمیم نهایی خود اعلام خواهند کرد، توضیح نداد.

زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون شکایات نیز در این نشست گفت که بیشتر از ۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایت در سراسر افغانستان ثبت شده است.

انواع تخلفات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان . .  .

خانم شینواری وعده داد که روند رسیدگی به شکایت‌ها تا ۱۵ روز به اتمام خواهد رسید. او افزود که اکنون یکی از مشکلات کمیسیون شکایات، عدم دسترسی کارمندان دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات به مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات است.

او افزود که کمیسیون شکایات مشکل را با کمیسیون انتخابات در میان گذاشته و امیدوار است که تا آخر امروز مشکل حل شود.

نامزدهای که بیشترین شکایت را ثبت کردند . .  .

او درباره نوعیت این شکایت‌ها گفت که شش هزار و۸۸۱ شکایت مربوط به تفاوت شمار آرای دارای علامت بیومتریک و شمار آنان در جدول نتایج انتخابات است.

خانم شینواری افزود که ۱۱۹ مورد نیز نامزدها شکایت کرده که رای‌ها به نفع یک نامزد بیشتر شمرده شده، ۵۵۲ شکایت نیز درباره عدم شمارش آرای نامزدها است.

اولویت بندی تخلفات توسط کمیسیون شکایات. درجه بندی شکایت‌ها  به ترتیب اهمیت .  .

او گفت که چهار مورد نیز شکایت شده که رای یک نامزد به نفع دیگری شمارش شده است. به گفته او ۶۶۳ شکایت نیز درباره زمان رای دهی بوده که قبل از زمان و بعد از زمان رای گیری انجام شده است.

خانم شینواری افزود که ۶۵۷ مورد شکایت نیز درباره نداشتن علامت بیومترک در آرا است، دو هزار و ۱۴۰ مورد شکایت نیز به ابطال آرا مربوط می‌شود.

او سایر شکایتها را مربوط به مفقود شدن فرم نتایج، تغییر فرم بعد از باشماری، وجود آرای مشکوک و شکایت از روند کار دستگاه بیومتریک عنوان کرده و افزود که یک هزار ۳۸۰ شکایت نیز غیر موجه هستند.