وزارت خارجه افغانستان: درباره سفر قاآنی به بامیان تحقیق می‌کنیم

افغانستان حق نشر عکس bamyan.governor Facebook
Image caption این عکس در صفحه رسمی والی بامیان در جولای/ژوئیه ۲۰۱۸ منتشر شد که او را با آقای قاآنی نشان می‌دهد. در توضیح این عکس اما اسمی از آقای قاآنی برده نشده است

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید در مورد سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به بامیان در سال گذشته تحقیق می‌کنند.

پس از معرفی شدن اسماعیل قاآنی به عنوان جانشین قاسم سلیمانی، عکس‌هایی از دیدار محمد طاهر زهیر، والی بامیان با آقای قاآنی که در صفحه رسمی والی بامیان در سرطان/تیر ۱۳۹۷ (جولای/ژوئیه ۲۰۱۸) منتشر شده است، در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد.

اما در متنی که با این عکس‌ها منتشر شده اسمی از آقای قاآنی نامی برده نشده است و در آن از سفر فردی به نام "آقای اسماعیلی، معاون سفیر ایران" به بامیان گفته شده است.

ادریس زمان، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان امروز (سه‌شنبه ۱۷ جدی/دی) در یک نشست خبری در کابل گفت:"آقای قاآنی هیچ وقت معاون سفیر [ایران در کابل] نبوده و ما این موضوع را بررسی می‌کنیم که این سفر چه زمان و چطور بوده و هدفش چی بوده است؟ سفر تحت غور (بررسی) است اما حالا تنها تایید می‌کنم که آقای قاآنی هیچ وقت معاون سفیر ایران نبوده است."

Image caption ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجه افغانستان

محمد طاهر زهیر، والی بامیان نیز به بی‌بی‌سی گفت سال گذشته از کابل به ولایت بامیان خبر داده شد که فردی با نام "آقای اسماعیلی، معاون سفیر ایران" به این ولایت سفر می‌کند.

به گفته او "آقای اسماعیلی" برای بازدید از یک شفاخانه/بیمارستان به بامیان سفر کرد که از سوی دولت ایران ساخته می‌شود و نزدیک به ده سال است که کار آن با تاخیر رو به رو شده است.

آقای زهیر گفت که این فرد ۴۵ دقیقه از شفاخانه بازدید کرد و ده دقیقه با او دیدار داشت. در این دیدار به اجرای تعهد ایران برای ساخت شفاخانه تاکید کرد و خواهان همکاری دفتر ولایت در صورت بروز مشکلات امنیتی شد.

والی بامیان در مورد هماهنگی این سفر جزئیاتی بیشتری ارایه نکرد.

اشتراک رئیس شورای عالی صلح افغانستان در مراسم تشییع جنازه سلیمانی

از روز گذشته عکسی از حضور محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان نیز در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در تهران در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفت آقای خلیلی به نمایندگی از دولت افغانستان در این مراسم شرکت نکرده و حضورش شخصی بوده است.

به گفته او، آقای خلیلی قبل از رویداد کشته شدن آقای سلیمانی، برای شرکت در مراسم ازدواج دخترش به ایران سفر کرده بود.

حق نشر عکس Social Media
Image caption این عکس از حضور آقای خلیلی روز دوشنبه همرسانی شد

اما سرپرست وزارت خارجه افغانستان تایید کرد که سفیر افغانستان در ایران در مراسم به نمایندگی از دولت افغانستان شرکت کرده و حضور او عرف دیپلماتیک بوده است.

درباره کشته شدن آقای سلیمانی واکنش‌ رهبران سیاسی و مردم افغانستان متفاوت بوده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان از کشته شدن او ابراز تاسف کرده و به مقام‌های ایرانی و خانواده آقای سلیمانی تسلیت گفت و ریاست جمهوری افغانستان از "احتمال افزایش خشونت در منطقه" ابراز نگرانی کرد و گفت از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.